20 mijë luftëtarë të UÇK-së e luftuan Serbinë
Drejtori i komisionit qeveritar për njohjen dhe verifikimin e veteranëve të luftës, Faik Fazliu, është shprehur se numri total i luftëtarëve të UÇK-së gjatë kohës së luftës 1998-1999 ka qenë diku tek 20.000 persona.

Fazliu i ka thënë BIRN-it se deri më tani për statusin e veteranit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës kanë aplikuar afër 60.000 persona.

Sipas tij, deri më tani komisioni ka verifikuar dhe iu ka dhënë të drejtë 11.000 personave se janë veteranë.

Ndërsa, sipas Fazliut, ka patur shumë aplikantë të rremë dhe ndaj verifikimet po bëhen me hollësi.

Lidhja e Veteranëve të UÇK-së po ashtu ka deklaruar se procedura është e ngadaltë, por dëshrion të jetë e saktë./albeu.com/
Shtuar më 22/10/2014, ora 17:39

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori