“Kuizi Evropa 2013”, pėrzgjidhen shkollat mė tė mira
Pëlqej
Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Nė njė ceremoni solemne ėshtė bėrė pėrzgjedhja e shkollave pjesėmarrėse pėr garėn "Kuizi Evropa 2013">2013", e cila realizohet nė kuadėr tė projektit "Perspektiva e Bashkimit Evropian nė Kosovė". Kjo garė financohet nga BE-ja dhe implementohet nė bashkėpunim me Ministrinė e Arsimit, Shkencės dhe Teknologjisė dhe Ministrisė sė Integrimeve Evropiane.
Qėllimi i projektit "Perspektiva e Bashkimit Evropian nė Kosovė", i cili realizohet pėrmes njė sėrė aktivitetesh me tė rinjtė dhe pėr tė rinjtė, ėshtė qė tė promovojė idenė e vetėdijesimit nė aspektin e kuptimit tė BE-sė, politikave, objektivave tė saj si dhe mėnyrės se si funksionon ajo.

Nė njė prononcim tė shkurtėr pėr media, raportuesja e Parlamentit Evropian pėr Kosovėn, znj. Ulrike Lunaēek, ndėr tjera tha se ky lloj i garės mes nxėnėsve ėshtė njė mėnyrė e sjellshme pėr t'ju afruar komunitetit. "Jam shumė e gėzuar qė shumė shkolla po marrin pjesė dhe shpresoj qė do tė ketė edhe mė shumė vitin e ardhshėm", u shpreh znj. Lunaqek.

Nė vazhdim, znj. Lunaēek theksoi se ėshtė e natyrshme qė nė kėtė garė mund tė marrin pjesė vetėm disa nxėnės (11-15 vjeē), por ajo tha se ėshtė veēanėrisht e rėndėsishme qė tė kemi tė rinj, tė cilėt dinė mė shumė pėr Evropėn .

"Nuk ėshtė qė Bashkimi Evropian ėshtė njė parajsė. Ne kemi shumė gjėra tė mira dhe jemi duke punuar qė t'i bėjmė edhe mė mirė, por ka edhe gjėra tė vėshtira, si nė ēdo vend tjetėr, nė ēdo bashkėsi. Prandaj, jam shumė e gėzuar pėr kėtė projekt dhe jam e kėnaqur qė mund tė jem kėtu", tha znj. Lunaqek .

Ragip Gjoshi, kėshilltar i ministrit Buja me kėtė rast tha se MAShT-i ėshtė shumė i interesuar qė Kosova tė jetė sa mė afėr Evropės dhe qė kjo tė ndodhė, Ministria ka ndėrmarrė hapa konkret . "Krahas pėrafrimit tė programeve mėsimore, teksteve shkollore, legjislacionit, godinave shkollore qė ato t'i ngjajnė godinave tė shkollave tė shteteve simotra tė Evropės, ėshtė edhe kjo formė e punės dhe aktiviteteve qė e bėnė mė ta afėrt perspektivėn e BE-sė", tha ai.


Nė garėn "Kuzi Evropa 2013">2013", do tė marrin pjesė 32 shkolla nga tė gjitha rajonet e Kosovės. 14 shkollat pjesmarrėse janė pėrzgjedhur nga MAShT, nė bazė tė suksesit tė treguar vitin e kaluar nė provimin e arritshmėrisė. Ndėrsa, edhe 18 shkolla, nė mesin e tė cilave 4 shkolla serbe e boshnjake, u pėrzgjodhėn sipas sistemit tė lotarisė, me ē`rast znj. Ulrike Lunaēek bėri tėrheqjen e shortit. /albeu.com/
Shtuar më 11/02/2013, ora 18:42
genta kadrijaj
e Martë 19 Shkurt 2013, Ora 14:45
jeni shum tmir
ela krasniqu
e Martë 29 Tetor 2013, Ora 21:26
mir sepse teknologji mund te themi qdo gje per te miren e gjithqkaje andaj meso arsimin mos shiko mbrapa po shiko para shkollen duaje shkollen
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga

Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga "mjetet" qė opozita ka pėrdorė sot kundėr qeverisė nė protestėn e mbajtur nė Tiranė.