Virusi që preku 14 mln celularë Android fiton 1.5 milionë dollarë në dy muaj
“CopyCat” është një virus, i cili ka infektuar 14 milionë celularë Android vitin e kaluar duke fituar 1.5 milionë dollarë.

Ky virus është shpërndarë në pajisje të ndryshme duke mashtruar me reklama të rreme se është një aplikacion i ri.

Virusi ka filluar që në prill deri në maj të muajit të kaluar dhe është përhapur me shpejtësi në një numër të madh përdoruesish të celularëve smartphone.

Sipas një studimi të Check Pont, ekipi i hakerave ka patur një sukses të madh duke fituar 1.5 milionë dollarë në dy muaj.

Shumica e morën virusin nëpërmjet shkarkimit të programeve në GooglePlay, i cili po mundohet ta shkatërrojë Copycat për të ulur numrin e celularëve që janë mashtruar.

Nuk dihet kush fshihet pas kësaj, por shumë kode malware janë nënshkruar nga rrjeti i reklamave kineze. /albeu.com/
Shtuar më 10/07/2017, ora 19:56

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori