Trump: Huawei është diçka shumë e rrezikshme
Donald Trump ka thënë se Huawei mund të jetë pjesë e një marrëveshjeje tregtare ndërmjet SHBA dhe Kinës, pavarësisht se firma e telekomunikacioneve është "shumë e rrezikshme".

Lufta e tregtisë SHBA-Kinë është përshkallëzuar në javët e fundit me rritjen e tarifave dhe kërcënimet për më shumë veprime.

Uashingtoni ka shënjestruar Huawei duke e vendosur firmën në listën e zezë tregtare.

Sipas SHBA, Huawei përbën një rrezik të sigurisë kombëtare, ndërsa Pekini akuzon SHBA për "ngacmimin" e kompanisë.

"Huawei është diçka shumë e rrezikshme", u tha gazetarëve Trump në Shtëpinë e Bardhë të enjten.

"Ju shikoni se çfarë kanë bërë nga pikëpamja e sigurisë, një pikëpamje ushtarake, shumë e rrezikshme".

Javën e kaluar, administrata Trump e shtoi Huawei, krijuesi i dytë më i madh në botë i smartfonëve, në "listën e njësive" të saj, e cila ndalon kompaninë nga blerja e teknologjisë nga firmat amerikane pa miratimin e qeverisë.

Por Trump ka thënë se është "e mundshme" që kompania të jetë pjesë e ndonjë marrëveshjeje tregtare me Pekinin.

"Nëse bëjmë një marrëveshje, unë mund të imagjinoj që Huawei të përfshihet ndoshta në ndonjë formë apo pjesë të saj", shtoi Trump.
Shtuar më 24/05/2019, ora 08:26

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori