Sulm piraterik ne 196 vende te botes
Albeu.com
Sulmi më i madh i regjistruar nga piratët informatikë është regjistruar ditët e fundit, duke nxjerrë jashtë përdorimit 75 mijë kompjutera e servëra të rreth 2 500 ndërmarrjeve, në 196 vende të botës.
Lajmi jepet sot nga "Uashington Post", ndërsa sulmi është zbuluar nga kompania e specializuar e sektorit "NetUitnës". Sulmi i hejkërave kishte nisur që në vitin 2008, duke prekur i meillet, të dhënat e ndërmarrjeve, kartat e kreditit etj. Mes vendeve më të prekura nga sulmi informatik janë SHBA-të, Meksika, Arabia Saudite, Egjypti dhe Turqia.
Shtuar më 18/02/2010, ora 19:51
Tage: arkiv
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori