Sateliti në hapësirë rrezikon mijëra njerëz? Reagon Kina
Pëlqej
Kina ka mohuar dje se stacioni i saj hapësinor është jashtë kontrolli dhe mund të rrezikojë jetën atyre që jetojnë poshtë tij.

"Ne e kemi monitoruar vazhdimisht Tiangong-1 dhe do të vazhdojmë ta bëjmë. Jemi të isgurtë se ai do të digjet sapo të hyjë në atmosferën e tokës dhe do të bjerë në zonën e programuar detare, pa e rrezikuar atë”, tha Zhu.

Sateliti i saj Tiangong-1, u lëshua në orbitë në 2011dhe pritej të shkatërrohej në mënyrë të kontrolluar në 2013, por kjo është shtyrë vazhdimisht, duke shtuar spekulimet se agjencia hapësinore kineze thjesht po pret ai të bjerë përsëri në tokë, çka mund të do të rrezikonte jetën e tokësorëve të pafat që do të gjente nën vete. /albeu.com/


Shtuar më 10/01/2018, ora 13:19
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori