Sa tė dhėna do tė krijojnė dhe ruajnė njerėzit kėtė vit?
Pëlqej
Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Nėse e keni harxhuar kohėn nė Facebook ose nė Twitter, duhet tė jetė e qartė se bota po krijon shumė informacion. Por ngaqė tė gjitha kėto tė dhėna janė thjesht mbledhje njėshash dhe zerosh ėshtė vėshtirė t’i vizualizosh sa janė.

Sigurisht, mund tė japim njė numėr, si pėr shembull 1.8 zetabyte informacion i krijuar dhe i kopjuar (Kopje CD, DVD) vetėm kėtė vit – njė numėr qė dyfishohet ēdo dy vjet, sipas njė studimi tė fundit nga IDC-ja dhe EMC-ja, shkruan krokodili.com.

Por sa janė kėto nė tė vėrtetė? Jo vetėm qė tė dhėnat vetė janė papeshė dhe vėshtirė pėr t’u vizualizuar, por numrat janė aq gjigantė saqė ato bėhen shumė shpejt absurdė pėr t’i kuptuar.

Njėra mėnyrė ėshtė t’i fusim nė mėnyrė hipotetike tė gjitha kėto tė dhėna nė objekte fizike qė i njohim tė gjithė. Pėr shembull, ato 1.8 zetabyte informacion, do tė kėrkonte 57.5 miliardė iPad-e 32 GB pėr t’i ruajtur. Rreth $34.4 trilionė nė vlerė monetare. Kjo ėshtė baras me GDP-nė e SHBA-sė, Japonisė, Kinės, Gjermanisė, Francės, Mbretėrisė sė Bashkuar dhe Italisė tė marra sė bashku. Kaq shumė tė dhėna do tė krijojmė dhe do tė ruajmė kėtė vit.

Grafiku mė poshtė pėrmban edhe disa krahasime tė tjera mjaft interesante pėr tė kuptuar numrat. /albeu.com/
Shtuar më 09/12/2012, ora 13:26
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga

Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga "mjetet" qė opozita ka pėrdorė sot kundėr qeverisė nė protestėn e mbajtur nė Tiranė.