Për një jetë të sigurt, celularët do pushojnë se ekzistuari gjatë udhëtimit
Pëlqej
Abonohu për lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Telefonat celularë mund të ndalojnë automatikisht së funksionuari në makinat që janë në lëvizje, duke e bërë të pamundur për shoferët t’i përdorin.

Departamenti i Transporteve (DT) është duke implementuar një teknologji të re që do bllokojë sinjalin e telefonit për shoferët.
Kjo pajisje do i bëjë telefonat celularë të papërdorshëm duke çaktivizuar çdo funksion që kërkon akses në internet, shkruan TV Klan.

Krijuesit e celularëve kanë filluar të vendosin në smartphonë opsionin “drive safe”, i ngjashëm me opsionin “flight mode”, i cili do bllokojë thirrjet, mesazhet, emailet dhe në ketë mënyrë asnjë shofer nuk do jetë i shpërqëndruar./albeu.com/

Shtuar më 22/12/2016, ora 17:34

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 

"Lumturi dhe krenari, mes arbëreshevë që ruajtën gjuhën dhe kulturën për më shumë se 5 shekuj dhe me fëmijë Të mrekulluëshëm!" {Lorik Cana}