Pamje sugjestionuese nga Marsi (VIDEO)
Pëlqej
Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Toka e kuqe, gjithmonė e mistershme pėr njerėzimin dhe e pasur me minerale, vjen pėrmes imazheve sugjestionuese tė mbledhura nga sonda e NASA-s, ‘Opportunity’. NASA ka celebruar pėrvjetorin e 15-tė tė misionit mė 4 korrik, kur nė vitin 1997 sonda ‘Mars Pathfinder’ zbriti pėr herė tė parė nė planetin intrigues pėr njerėzimin, Mars.

Qė nga ajo kohė, ka dhėnė kontributin e vet tė ēmuar pėr tė kuptuar mė tepėr rreth asaj qė ekzistonte pėrtej planetit tonė, duke dėrguar mė shumė se 17 mijė imazhe, analiza kimike tė shkėmbinjve dhe tė dhėna tė hollėsishme mbi erėrat dhe faktorė tė tjerė meteorologjike nė tė ashtuquajturin planeti i kuq.

Nė kėtė pėrvjetor, NASA ka publikuar njė montazh qė pėrbėhet nga rreth 817 foto tė realizuara gjatė 4 muajve, ku mund tė shihen, mes gjėrave tė tjera, edhe gjurmėt e lėna nga sonda e NASA-s gjatė marshimit tė saj nė terrenin e boshatisur, nė pėrpjekje pėr tė eksploruar mė tepėr rreth tij.
Shtuar më 09/07/2012, ora 17:20
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Nė mbledhjen e dytė tė pėrbashkėt tė Qeverisė shqiptare dhe asaj tė Kosovės qė u mbajt nė Tiranė u nėnshkruan 11 marrėveshje nė fusha tė ndryshme.

Nė mbledhjen e dytė tė pėrbashkėt tė Qeverisė shqiptare dhe asaj tė Kosovės qė u mbajt nė Tiranė u nėnshkruan 11 marrėveshje nė fusha tė ndryshme.