Pamje sugjestionuese nga Marsi (VIDEO)
Pëlqej
Abonohu për lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Toka e kuqe, gjithmonë e mistershme për njerëzimin dhe e pasur me minerale, vjen përmes imazheve sugjestionuese të mbledhura nga sonda e NASA-s, ‘Opportunity’. NASA ka celebruar përvjetorin e 15-të të misionit më 4 korrik, kur në vitin 1997 sondaMars Pathfinder’ zbriti për herë të parë në planetin intrigues për njerëzimin, Mars.

Që nga ajo kohë, ka dhënë kontributin e vet të çmuar për të kuptuar më tepër rreth asaj që ekzistonte përtej planetit tonë, duke dërguar më shumë se 17 mijë imazhe, analiza kimike të shkëmbinjve dhe të dhëna të hollësishme mbi erërat dhe faktorë të tjerë meteorologjike në të ashtuquajturin planeti i kuq.

Në këtë përvjetor, NASA ka publikuar një montazh që përbëhet nga rreth 817 foto të realizuara gjatë 4 muajve, ku mund të shihen, mes gjërave të tjera, edhe gjurmët e lëna nga sonda e NASA-s gjatë marshimit të saj në terrenin e boshatisur, në përpjekje për të eksploruar më tepër rreth tij.
Shtuar më 09/07/2012, ora 17:20
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Një avion i linjave egjiptiane ka kryer ulje të detyruar në aeroportin e Larnakes në Qipro, në orën 8:46. 

Ai ka liruar te gjithe pasagjeret, por jo ekuipazhin e avionit

Një avion i linjave egjiptiane ka kryer ulje të detyruar në aeroportin e Larnakes në Qipro, në orën 8:46. Ai ka liruar te gjithe pasagjeret, por jo ekuipazhin e avionit