Njihuni me makinerinë e cila lexon mendimet tuaja
Shkencëtarët janë duke bërë hapa të vërtetë drejt leximit të mendimeve tuaja dhe vënien e tyre në një ekran për t’u parë nga të gjithë.

Një ekip nga Universiteti i Oregonit ka ndërtuar një sistem që mund të lexojë mendimet e njerëzve me anë të skanimit të trurit, dhe më pas rikonstrukturon fytyrat e vizualizuara në kokat e tyre. Siç ju do ta shihni së shpejti, rezultatet ishin shumë të habitshme.

“Ne mund të marrim kujtesën e dikujt – e cila zakonisht është diçka e brendshme dhe private – dhe ne mund të tërheqim atë nga truri i dikujt,” tha një pjesëtar i ekipit, neuroshkencëtari Brice Kuhl./albeu.com/
Shtuar më 01/09/2016, ora 14:19

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori