Microsoft tani vlen më shumë se Google
Pëlqej
Microsoft ka kaluar Google (Alphabet) në vlerësimin e tregut për herë të parë në tre vjet. Microsoft tani vlerësohet në 753 miliardë dollarë, ndërsa Alfabeti (kompania mëmë e Google) vlerësohet në 739 miliardë dollarë.

Kjo e bën Microsoft kompaninë e tretë më të vlefshme në botë, pas Apple dhe Amazon. Megjithatë, kjo do të jetë e përkohshme. Google fillimisht e kaloi Microsoft-in në vitin 2012, dhe palët kanë tregtuar pozicione disa herë gjatë viteve të fundit.

Megjithatë, mund të kuptohet se sa Microsoft ka përmirësuar çmimin e saj të aksioneve gjatë pesë viteve të fundit pasi që ish-CEO Steve Ballmer njoftoi planet e tij për të dalë në pension si CEO i Microsoft. /albeu.com/
Shtuar më 01/06/2018, ora 15:12
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori