Ky është virusi i rrezikshëm që sulmon Facebookun dhe shkatërron e-mailet
Kompania Bitdefender ka zbuluar versionin më të ri të "malware Terdot", kodi i të cilit është i bazuar në trojanin famëkeq bankar Zeus, i cili ka rrjedhë në vitin 2011.

Malëare është i aftë të vjedhë lejekalimin, madje edhe të përcjellë llogarinë në rrjetet shoqërore.

Malëare kryesisht është i drejtuar kundër bankave, operatorëve të kartelave për pagesa, operatorëve mobilë dhe faqeve për e-tregti.

Terdot sulmon edhe rrjetet shoqëror, si Facebook, Twitter, Google Plus dhe YouTube, shërbime për email, sikurse janë Google Gmail, Microsoft live.com dhe Yahoo Mail.

Terdot kryesisht përhapet përmes ueb faqeve, por edhe përmes e-mailave me një ikonë të rreme PDF. Nëse klikohet në të, do të shfaqet kodi JavaScript që lanson dosjen me virus. /albeu.com/

Shtuar më 13/01/2018, ora 15:22

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori