Hollanda, vendi i parë në botë me ambulancë dron
Pëlqej
Hollanda është vendi i parë në botë e cila ka një ambulancë dron, i cili vjen nga qielli tek personat e goditur nga arresti kardiak.

Pajisja është e përbërë nga fibra karboni dhe komponentë të tjerë, të prodhuar në një printer 3D. Çdo ambulancë e telekomanduar, kap një kosto prej 17.600 euro.

Deri më tani në treg ndodhet vetëm një e tillë. Ajo mund të transportojnë deri në 4 kg dhe fluturon 100 kilometra në orë./albeu.com/


Shtuar më 27/12/2016, ora 16:42
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori