BE gjobit “Facebook” me 110 milionë euro për shkak të “WhatsApp-it”
Pëlqej
Bashkimi Evropian ka gjobitur gjigantin “Facebook” me 110 milionë euro për dhënie të informacioneve të pasakta rreth blerjes së aplikacionit “WhatsApp” në vitin 2014">2014.

Duke e quajtur një “gjobë proporcionale dhe parandaluese”, Komisioni Evropian, i cili vepron si vëzhgues i konkurrencës në BE, tha se “Facebook” nuk kishte mundur të krijonte përputhshmëri automatike midis llogarive të përdoruesveFacebook dhe llogarive të përdoruesve në WhatsApp, por e bëri dy vjet më vonë filloi një shërbim që bëri pikërisht atë.

Komisioni vlerëson se kjo procedurë teknike ishte e mundur dhe në 2014">2014 dhe stafi i Facebook ishte në dijeni të kësaj.

Rrjeti social, përmes një deklarate tha se gabimi i bërë në 2014">2014 nuk ishte i qëllimshëm. /albeu.com/
Shtuar më 18/05/2017, ora 19:17
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori