A e dini pse hakerat janë gjithmonë njerëz me kapuç?
Pëlqej
Sa herë mendojmë për hakerat, bluzat me kapuç janë stereotipi i tyre i preferuar dhe çdo gjë nisi nga Hollivudi.

Bluzat sportive me kapuç dhe stereotipet e tjera, si një haker në bodrum, apo një gjeni i ri pa dijeninë e prindërve, janë të rrënjosura në autenticitet.

Deri në vitet 2000 bluza me kapuç nuk njihej si stereotip për hakerat thonë ekspertët, por për ilustrime përdoreshin gjithmonë kombinimet e zeros me njishin, tastierat e thyera apo kyçet.

“Xhaketa lëkure, kthetra, çizme, të gjitha këto gjëra që ishin normale në atë kohë.

Njerëzit nisën të shfaqeshin me flokë të lyer dhe skateboard pikërisht pas shfaqjes së 'Hackers'.

Ata janë tipet e njerëzve që kanë parë filmin, dhe vendosën të bëheshin haker, kështu që morrën imazhin e filmin”, thotë Marc Rogers, ekspert i sigurisë kibernetike. /albeu.com/Shtuar më 13/01/2018, ora 15:20
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori