999 rezultate për

xhamia

Rama publikon fotot nga xhamia e Gjirokastrës dhe uron Kurban Bajramin (FOTO LAJM) Kryeministri Edi Rama ka uruar besimatarët myslimanë për festën e Kurban Bajramit përmes një postimi në rrjetet sociale.
Zbulohet xhamia në shkretëtirë, një nga më të lashtat në botë Arkeologët kanë zbuluar në shkretëtirën e Negev, Izrael një xhami që mendohet se është më e lashta në botë. Xhamia, e
Del vendimi, do të rinovohet pas 50 vitesh xhamia e Husamedin Pashës Enti për mbrojtjen e monumenteve dhe Muzeu në Shtip kanë përpiluar projekt për rinovim të plotë të kishës Shën Ilija, e
Rama publikon foton nga Xhamia e Namazgjasë: Gëzuar Bajramin (FOTO LAJM) Myslimanët festojnë sot Fitër Bajramin, teksa qindra besimtarë iu drejtuan sot sheshit “Skënderbej”, Tiranë për faljen e
Xhamia me minaren më të lartë në botë Shumë shpejt do të hapet xhamia më e madhe e Afrikës, në kryeqytetin e Algjerisë. Ndërtimi është marrë përsipër nga Komp
Çfarë po ndodh?! Pas Notre Dame, flakë edhe tek xhamia "Al Aksa" në Jerusalem (VIDEO) Një zjarr shpërtheu në xhaminë Al-Aksa në Jerusalem, në të njëjtën kohë kur flakët kapluan Katedralen Notre Dame në Pari
Krah njëra-tjetrës, hapen për besimtarët xhamia dhe kisha gjigante Një ngjarje e rrallë ka ndodhur në Egjipt, ku një kishë dhe një xhami, të cilësuara më të mëdhatë e Lindjes së Mesme jan
Qytetarët e Kosovës të shqetësuar nga ndërhyrjet e Turqisë për xhaminë Prishtina ka nevojë për një xhami të re, por përpjekjet e Turqisë për të ndërhyrë në shtetin e ri të Ballkanit me invest
Xhamia 350 vjeçare mbulohet nga ferrat, si filloi degradimi Xhamia ne fshatin Vokopolë të Bashkisë së Poliçanit po shkon drejt shkatërrimit edhe pse është një monument kulturorë i
Imami shqiptar nxjerr videon ku i vidhet xhamia, nuk përmbahet dhe mallkon (VIDEO) Një vjedhje është bërë në xhaminë Hatunije në Prishtinë në ditën e dytë të Bajramit. Imami Ramadan Avdullahu ka shpër
Xhamia shndërrohet në muze, nuk lejohet më për besimtarët Xhamia Orta gjendet në Strumicë, Republika e Maqedonisë. Vet arkitektura e objektit tregon periudhën e sundimit bizantin
Berisha: Kryeministrin e këshillova të mbyllte disa xhami, jo shkollat e Gulenit Këshilltari i ish-kryeministrit Isa Mustafa, Besnik Berisha, i ftuar në një emision, ka thënë se shteti i Turqisë kishte
Grabitet xhamia, hajdutët marrin kursimet në kasafortë Një grabitje ka ndodhur ditën e sotme në Berat. Nga raportimet e para mësohet se është grabitur kasaforta e besimtarë
Mbyllen per t'u restauruar 5 xhami në Shqipëri, mes tyre edhe ajo në qendër të Tiranës 5 xhami mësohet se do të mbyllin dyert në Shqipëri, madje edhe Xhamia e Et’hem Beut në qendër të Tiranës. Arsyeja e k
Ja kur do të ndërtohet xhamia më e madhe në Maqedoni Xhamia e Tophanës, më e madhja në Maqedoni, pritet të hapet në vitin 2020. Xhamia do të ketë kapacitet për 3.500 pers
Maqedonasit kërkojnë që xhamia e Ali Pashës në Ohër të shndërrohet në kishë Xhamia Ali Pasha në qytetin e Ohrit po restaurohet ndërsa OJQ "Sovest" nga Ohri ka kërkuar që të ndërpriten punimet për
Vidhet Xhamia e Larme në Tetovë, autorët marrin lekët e bamirësisë Policia maqedonase njofton se në datën 21.01.2018 është grabitur Xhamia e Larme në Tetovë. "Grabitësit kanë hapur me
27 vite më parë, çfarë ndodhi kur u rihap xhamia e Et’hem Beut (VIDEO) Më 18 janar 1991 në Tiranë do të rihapej xhamia e Et’hem Beut, e cila qëndroi e mbyllur rreth 3 dekada për shkak të ndal
Dëmtohet xhamia në Obiliq Policia e Kosovës ka bërë të ditur se dera e xhamisë së Mazgitit të Ulët në Obiliq është dëmtuar. “Ankuesi mashkull K
Mediat greke: Xhamia më e madhe në Ballkan, drejt përfundimit (FOTO LAJM) Nuk ka kaluar pa vëmendje në mediat greke ndërtimi i xhamisë së madhe të kryeqytetin e Shqipërisë. Ajo tashmë është n