999 rezultate për

vitamines

Vlerat ushqyese të pjeshkëve Ky frut i embel eshte freskues, me pak kalori dhe i shendetshem. Ai eshte i perbere nga 90% uje dhe mineraleve te ndrysh
Rrushi burim i shkëlqyer i vitaminës C dhe vitaminës B Vera është sezoni që na sjell frutat dhe perimet më të larmishme, dhe një nga ushqimet më të preferuara është edhe rrush
Mos e ndani limonin nga dieta, zemra do ju "falenderojë" Limoni përmban një sasi të madhe të vitaminës C, e cila është shumë e dobishme për trupin tonë. Madje sipas ‘Healthline’
Pse duhet të konsumojmë shalqin Tashmë që vera ka mbëritur një nga frutat e preferuara është pikërisht shalqini. Përveç se i pasur me vlera ashqyese, ko
Limoni ndihmon në shëndetin e zemrës Fruta e limonit përmban një sasi të madhe të vitaminës C, e cila është shumë e dobishme për trupin tonë. Madje sipas ‘He
Mungesa e vitaminës C ndikon në dobësimin e sistemit imunitar Nëse ndiheni shpesh të lodhur ose ndjeni mungesë energjie, mund të jetë koha që të shikoni dietën tuaj. Mungesa e vit
Spinaqi dhe banania, kombinimi perfekt për organizimin Spinaqi dhe bananet janë një kombinim që ofron vlera të shumëfishta për organizmin, pasi përmbajnë disa ushqyes që përth
Vitamina E, sekreti i bukurisë dhe jetëgjatësisë Vitamina E është një vitaminë tejet e rëndësishme e cila luan role shumë thelbësore për shëndetin e njeriut. Ajo ësht
Në dimër stërvitja është më e lodhshme, si të merrni vitaminë D nga ushqimi Nëse jeni një njeri që stërviteni e dini mirë se në dimër, lodhja fizike është më e madhe. Kjo për shka se mungon vit
Frymë e keqe dhe dhimbje kockash, ja vitaminat që ju mungojnë Një dietë e pasur ushqimore na mundëson të gjitha vlerat ushqyese, mineralet dhe vitaminat për të cilat organizmi ka nev
Këto ushqime ju mbrojnë nga infeksionet Këto janë disa nga ushqimet më të pasura me vitaminë A. Specat e kuq Vitamina A është emri që përdoret për një gru
Nëse keni këto simptoma, ju mungojnë këto vitamina Një dietë e pasur ushqimore na mundëson të gjitha vlerat ushqyese, mineralet dhe vitaminat për të cilat organizmi ka nev
Vitamina D ul rrezikun e kancerit të zorrës me 31% Nivelet e larta të vitaminës D mund të ulin në mënyrë të konsiderueshme rrezikun për zhvillimin e kancerit të zorrës, ka
Ndiheni të lodhur edhe pse keni fjetur gjumë? Ky është shkaku Lisa Cimperman, dietologe dhe zyrtare për Akademinë e Nutricionit dhe Dietologjisë, ka folur për mungesën e vitaminës B1
Keni mungesë të vitaminës D? Eshtë momenti ta rikuperoni Mungesa e vitaminës D mund të dëmtojë shëndetin e një personi. Dhimbjet në muskujt dhe lodhja e vazhdueshme janë vetëm d
Simptomat që tregojnë mungesën e vitaminës D Një studim i kryer nga Shkolla e Shëndetit Publik të Harvardit zbuloi se një miliard njerëz në mbarë botën vuajnë nga mu
Trupi juaj do diell, që të shmang këto 6 sëmundje! Kur e ekspozoni lëkurën tuaj në diell, trupi juaj fillon prodhimin e vitaminës D, e njohur edhe si “vitamina e diellit”.
Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse nuk merrni diell të mjaftueshëm Kur e ekspozoni lëkurën tuaj në diell, trupi juaj fillon prodhimin e vitaminës D, e njohur edhe si “vitamina e diellit”.
Përfitimet nga Vitamina D që ju nuk i dini! Gjëja e parë që vërtetë mund të mendoni se e dini për vitaminën D është se ndoshta nuk e merrni mjaftueshëm (Oh, e kanë
Vitamina që ndalon kancerin Hulumtimet e fundit kanë zbuluar se vitamina D mund të ndihmojë në parandalimin dhe trajtimin e kancerit kolorektal, gji