999 rezultate për

vaskulare

10 mijë viktima në vit në Shqipëri nga sëmundjet kardiovaskulare Shqipëria mban vendin e parë në Europën Juglindore për numrin më të lartë të vdekjeve nga sëmundjet kardiovaskulare. Mbi
Studimi, gjumashët rrezikojnë shëndetin Sasia e rekomanduar e gjumit për të rriturit është gjashtë deri në tetë orë në natë. Duke fjetur më shumë se kaq, rritet
Sëmundja që tregojnë rrudhat në ballë Rrudhat e thella të ballit mund të jenë një shenjë paralajmëruese e sëmundjeve kardiovaskulare, thonë studiuesit. Një
Pse Alzheimeri rrezikon më shumë femrat se meshkujt Demenca është pëcaktimi një marrin një grup simptomash lidhen me ngadalsimin e proceseve të trurit. Lloji më i zakons
Studimi i ri, çfarë i ndodh trupit nëse flini më shumë se tetë orë Me tepricë apo pak, gjumi mund të jetë i dëmshëm për zemrën tuaj, sugjeron një studim i ri. Sasia e kohës ndaj të c
Shqiptarët po vdesin nga zemra: 2700 raste të reja çdo vit Zemra duket se është organi më i dobët në trupin e shqiptarëve. Referuar të dhënave të INSTAT, sëmundjet kardiovaskulare
Çfarë paralajmërojnë rrudhat e shumta në ballë Njerëzit me rrudha të theksueshme në ballë mund të jenë më të rrezikuar nga sëmundjet kardiovaskulare, sugjeron një stud
Jo vetëm shenjë e plakjes! Ja çfarë paralajmërojnë rrudhat e shumta në ballë Njerëzit me rrudha të theksueshme në ballë mund të jenë më të rrezikuar nga sëmundjet kardiovaskulare, sugjeron një stud
Konsumojini çdo ditë! Këto ushqime ju mbrojnë nga kanceri Nëse ju i konsumoni këto ushqime rregullisht, ju mund të shkatërroni qelizat kanceroze që probablilisht mund të jenë duk
Konsumimi i mollës ul rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare Molla padyshim që është një nga frutat më të shëndetshme dhe prandaj thuhet se një mollë në ditë mban larg mjekun. M
Ataku në zemër, kush janë më të rrezikuarit? Një atak në zemër ose goditje në tru mund të jetë paralajmërimi i parë i një sëmundje kryesore. Ka shumë lloje të ndrysh
Gripi rrit gjasat për sulm në tru dhe zemër Një grip rrit për gjashtë herë më shumë gjasat tek njerëzit të vuajnë nga një atak në zemër apo ndonjë goditje në tru br
Katër mënyra për t’ia zvogëluar vetes rrezikun ndaj sëmundjeve të zemrës Sëmundjet e zemrës dhe rreziku i tyre janë mjaft serioz. Ato mund të zvogëlohen duke i bërë ndryshimet e duhura në stil
Kështu mund ta ulim rrezikun e sëmundjeve të zemrës Sëmundjet e zemrës dhe rreziku i tyre mund të zvogëlohen duke i bërë ndryshimet e duhura në stil të jetesës. Zvogëlim
Shtohet numri i të rinjve që vuajnë nga problemet kardio-vaskulare Mjekët kardiologë të Spitalit Amerikan, ngrenë alarmin se është ulur ndjeshëm mosha e personave që vijnë në spital me nj
Ulet mosha për sëmundjet kardiovaskulare në Shqipëri Nëse më parë fëmijët sillnin në spital prindërit e tyre me atak ne zemër sot po ndodh e kundërta. Mjekët kardiologë
Studimi: Migrena rrit rrezikun për sëmundje kardiovaskulare Një studim i ri ka zbuluar se dhimbja e kokës, migrena rrit rrezikun për sëmundjet kardiovaskulare. Studimi është rea
Ataku në zemër, kush janë më të rrezikuarit? Një atak në zemër ose goditje në tru mund të jetë paralajmërimi i parë i një sëmundje kryesore. Ka shumë lloje të nd
Arsyeja pse qumështi ju mbron nga sëmundjet e zemrës Studimi më i ri tregon se qumështi një produkt i domosdoshëm në shtëpitë tuaja është një prej produkteve më të shëndetsh
Konsumimi i mollës ul rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare Molla padyshim që është një nga frutat më të shëndetshme dhe prandaj thuhet se një mollë në ditë mban larg mjekun. M