999 rezultate për

ushqyerja

Problemet që sjell keq ushqyerja në shëndet Konsumimi i ushqimeve të gabuara dhe të papërshtatshme, të varfra në vlera ushqyese dhe me shumë elementë të pashëndetsh
Tragjedia në Jemen, 85 mijë fëmijë dyshohet se vdiqën nga kequshqyerja Rreth 85,000 fëmijë nën moshën pesë vjeç mund të kenë vdekur nga kequshqyerja gjatë tre vjetëve luftë në Jemen, tha orga
Dikur tronditi botën por sot nuk do ta njihni këtë vajzë (FOTO LAJM) Një vit më parë fotoja e adoleshentes nga Jemeni, Saida Ahmad Baghili tronditi mbarë opinionin publik. Ajo vuante nga
Itali, rreth 35% e tumoreve shkaktohen nga ushqyerja e gabuar Rreth 35% e tumoreve shkaktohen nga të ushqyerit keq, një e dhënë që pritet të rritet duke marrë në konsideratë efektin
Ushqyerja sipas grupit të gjakut – mit apo ide e mirë Të ushqyerit sipas grupit të gjakut përdoret shpesh për promovimin e programeve për humbjen e peshës. Për të thuhet se m
Ushqyerja sipas grupit të gjakut, mit apo ide e mirë Të ushqyerit sipas grupit të gjakut përdoret shpesh për promovimin e programeve për humbjen e peshës. Për të thuhet se m
Fenomeni misterioz, ngordhin 100 lopë në Konispol (FOTO LAJM) Këto pamje rrëqethëse, i përkasin një ferme për mbarështimin e gjedhëve në fshatin Vrinë të Konispolit. 4 fermerë që
Pamje që të thyejnë zemrën, shihni si vuajnë fëmijët nga keq ushqyerja (FOTO LAJM) Fotot e tmerrshme të një fëmije sirian që vuan nga keq ushqyerja po tregon pasojat e rënda të betejës kundër ISIS-it që
Ruani ngjyrën e lëkurës me këto veprime Nëse doni që ngjyra e çokollatës t'ju rrijë në lëkurë edhe pasi jeni kthyer nga pushimet atëherë ndiqni këto këshilla:
UNICEF kërkon 3.3 mld dollarë ndihmë për 48 milionë fëmijë Janë rreth 48 milionë fëmijë nga Siria në Jemen dhe Irak, nga Sudani Jugor në Nigeri, që jetojnë në konfliktet më të ash
Vdes nga uria 47-vjeçarja shqiptare në Athinë Një 47 vjeçare nga Saranda është gjetur e vdekur në banesën ku jetonte në Greqi, ndërsa shkak është bërë mos ushqyerja.
Ushqeni foshnjat për të shmangur alergjitë ndaj ushqimeve Nëse fëmijët hanë disa ushqime të veçanta në fazat e hershme, ushqime që shumë prej njerëzve përfundojnë të jenë alergji
Studim: Ushqyerja me gji sjell zhvillime të mëdha në trurin e fëmijëve Studimet më të fundit kanë rezultuar që sa më e madhe sasia e qumështit të nënës, aq më i madh zhvillimi i koifiçentit t
Çfarë nuk dimë rreth gjendrave të gjirit! Dr. Albana Shahini - Mjeke Radiologe në Spitalin Amerikan Shifrat alarmante të të prekurave nga kanceri i gjirit vite
Studim/ Një në tre persona vuan nga keq ushqyerja Raporti Global i të Ushqyerit për vitin 2016 ka nxjerre në pah se 44 përqind e vendeve po përjetojnë “nivele shumë serio
"Kequshqyerja" vërehet te flokët Mjafton një dietë rigoroze që harmonia në organizëm të dëmtohet. Nëse p.sh. tre muaj mbajnë një dietë të këtillë, femrat
Ushqyerja me gji, zgjidhja më e mirë Ushqyerja me gji tashmë është vërtetuar shkencërisht se është një mjet për të mbrojtur, promovuar dhe mbështetur shëndet
Kequshqyerja, problem shqetësues për fëmijët Ministria e Shëndetësisë me një financim nga Fondi Spanjoll i Arritjes së Objektivave ka ndërmarrë një fushatë sensibili
Kequshqyerja, probleme në zhvillimin e fëmijëve Gjendja e vështire ekonomike e familjeve por edhe mungesa e informacionit ndaj ushqyerjes së shëndetshme janë dy nga ars
Ushqimet që duhen shmangur Ushqimi jo i mirë ndodh kur trupi nuk merr sasinë e duhur të kalorive, proteinave, karbohidrateve, yndyrave, vitaminave,