999 rezultate për

tuberkulozi

Alarmi, azilantët po mbartin në Shqipëri edhe sëmundjen ngjitëse Në kampet e azilantëve në Francë jetojnë qytetarë me kombësi të ndryshme, mes tyre edhe shqiptarë. Bashkëjetesa ka sj
Gati sa nuk vdiq në Rusi, historia e "tmerrshme" e Thiago Silva Thiago Silva është rikthyer në Rusi, por tashmë jo si lojtarë i ndonjë klubi rus, por si lojtarë i përfaqësueses së komb
Tuberkulozi, çfarë është "murtaja e bardhë" Tuberkulozi quhet edhe "murtaja e bardhë" dhe vazhdon të jetë një nga sfidat e mëdha shëndetësore në Kinë dhe botë. Çdo
Alarmuese, Turbekulozi po bën gërdinë në Kosovë Megjithëse ka pasur avancim dhe ulje të të sëmurëve nga tuberkulozi, në Kosovë ende numri që marrin këtë sëmundje është
Qepa që lufton tuberkulozin Një lloj i qepës mund të ndihmojë luftimin e rezistencës ndaj antibiotikëve në raste të tuberkulozit, është bërë e ditur
Alarm në Durrës! Tuberkulozi prek 3 sanitare brenda spitalit Sëmundja e Tuberkulozit kanë dhënë sërish alarmin. 4 pacientët e shtruar në spitalin Rajonal në Durrës të cilët gjenden
Kosova shënon rekord për tuberkulozin, prijnë Prishtina dhe Besjana Të paktën 700 persona në Kosovë janë të prekur nga tuberkulozi, duke e bërë vendin më të prekur nga kjo sëmundje në mesi
Kolla e vazhdueshme paralajmëron turbekulozin Tuberkulozi është një sëmundje ngjitëse, shkaktar i së cilës është bacili i tuberkulozit, i cili nëpërmjet rrugëve të fr
Efektet: Sherbela lufton tuberkulozin Çaji i sherbelës është një çajrat më të preferuara për tu konsumuar si në ditët e nxehta ashtu dhe në dimër. Por dob
Përhapet në burg sëmundja e tuberkulozit Identifikohet një i sëmurë dhe një tjetër është hospitalizuar si i dyshuar me sëmundjen e tuberkulozit në Qendrën e Para
Në Kosovë ka një numër të madh të rasteve me tuberkuloz Në Kosovë gjatë këtij viti janë regjistruar rreth 1000 raste me tuberkuloz. Ndërsa rreth një e treta e popullatës në bot
Tuberkulozi lindi tek njeriu Tuberkulozi mendohej gjërësisht nga komuniteti i shkencëtarëve se është transportuar nga kafshët tek njeriu jo më larg s
700 të prekur në vit nga tuberkulozi Rreth 700 persona në vit sëmuren nga tuberkulozi në Maqedoni. Sipas të dhënave që ka organizata joqeveritare "HERA", zon
Vitamina c lufton tuberkulozin rezistent Mburojën e tuberkulozit rezistent mund ta thyejë më në fund vitamina c. Sipas studimeve më të fundit, kjo vitaminë ndiko
Ulet numri i të sëmurëve me tuberkuloz Dhjetë vitet e fundit ka rënie të vazhdueshme të numrit të të sëmurëve nga tuberkulozi. Nëse në vitin 2002 kanë qenë të
11.7 milion dollarë ndaj luftimit të SIDA-s Në fund të konferencës dyditore dhuruese në Nju-Jork pati premtime prej 11,7 milionë dollarësh për Fondin Global ndaj lu