999 rezultate për

trurit

Frenologjia, doktrina që ka justifikuar krimet më të tmerrshme Prej disa kohësh, shkenca nuk mbështetet më në frenologji. Sipas kësaj doktrine, shumë të njohur në shekullin XIX, por t
Zbuloni arsyen se përse ndiheni të lodhur në një ditë me shi Arsyeja kryesore që zgjimi në mëngjesin me shi është më i vështirë se zakonisht vjen si shkak i ndryshimeve hormonale, t
Sa për qind të trurit e përdorim? Mite dhe Fakte Mund të keni dëgjuar disa prej tyre, por nuk janë të vërteta. Të gjithë e kemi dëgjuar të paktën një herë në jetë se
Përfitimet e të të fjeturit me çorape gjatë natës ado e çuditshme të duket, gjumi me çorape mund t’ju ndihmojë për të fjetur më shpejt. Kjo sepse rregullimi i temperaturë
Cila nga tullumbacet në foto ndodhet më lart se të tjerat? (FOTO LAJM) Shkencëtarët besojnë se enigmat dhe lojërat e trurit mund të përmirësojnë mënyrën e funksionimit të trurit tonë dhe mund
A është plakja e trurit e trashëgueshme, kujdesi që ju duhet Sëmundja më e përfolur e viteve të fundit është pa dyshim plakja e trurit. Të dhënat e përhapjes së saj tregojnë shifra
Ky zakon i përditshëm përmirëson funksionimin e trurit Nëse jeni duke kërkuar një motivim të fortë për të shkuar në palestër rregullisht, hulumtimet e reja tregojnë se stërvit
Zakonet që ulin nivelin e inteligjencës te njerëzit Edhe pse në pamje të parë duket se nuk kanë asnjë lidhje me inteligjencën, është vërtetuar shkencërisht se zakonet e për
Përse ndiheni të lodhur në një ditë me shi Arsyeja kryesore që zgjimi në mëngjesin me shi është më i vështirë se zakonisht vjen si shkak i ndryshimeve hormonale, t
Zbuloni arsyen se përse ndiheni të lodhur në një ditë me shi Arsyeja kryesore që zgjimi në mëngjesin me shi është më i vështirë se zakonisht vjen si shkak i ndryshimeve hormonale, t
Veset që dëmtojnë dhe plakin çdo ditë trurin Truri është një nga organet më të rëndësishme në trupin tuaj. Siç e dimë të gjithë, zakonet tona jetesës ndikojnë në shë
Flini gjumë pranë celularit? Mësoni ç’thonë ekspertët Si shumica sot, ju ndoshta flini me celularin pranë në shtrat ose në komonë ngjitur. Një raport i Bankës së Amerikës
Si ndikon vetmia në marrëdhëniet e përditshme? Sipas një studimi të kryer së fundmi, vetmia ndryshon mënyrën sesi truri reagon ndaj marrëdhënieve në jetën e përditshme
Studimi tregon përse disa persona e kanë më të vështirë t’i thonë jo alkoolit Një hulumtim i ri ka zbuluar se arsyeja përse disa njerëz e kanë vështirë ta injorojnë alkoolin mund të jetë truri, i ci
"I pari që preket është truri”, Pipero tregon si ka ndryshuar virusi gjatë këtyre 7 muajve Mjeku Pëllumb Pipero ka bërë të ditur se Covid-19 nuk po sillet si virus respirator. Ai tha se ka raste që truri është i
Zgjoheni të lodhur në mëngjes? Zbuloni cila është arsyeja Kur bëjmë shtatë deri në nëntë orë gjumë, përgjithësisht zgjohemi mjaftë të freskët. Sigurisht, mund të jemi pakëz të
Disa zakone që ua plakin trurin para kohe Ndërsa plakja është një pjesë e pashmangshme e jetës, ne përpiqemi, sa më shumë që të jetë e mundur, për të fshehur shen
Përgjumja gjatë ditës, pse ndodh dhe çfarë duhet të bëni Me stilin modern të jetesës, jo të gjithë mund të flenë menjëherë sapo ndihen të lodhur. Shpesh pavarësisht lodhjes,
Çfarë i ndodh trurit tuaj kur jeni të izoluar me partnerin gjatë gjithë kohës? Karantina ka qenë një bekim dhe një mallkim për shumë çifte. Shtrohet pyetja: çfarë ndodh në trurin tënde nëse je me par
Çfarë i ndodh trupit dhe trurit pas 7 javësh izolim Vetë-izolimi në shtëpi për më shumë se 7 javë, ka ndikuar ndjeshëm në shëndetin mendor të njerëzve, por jo vetëm. Karant