999 rezultate për

termete

Tërmetet e fuqishme, sizmologu: Nuk ka vend për panik! Në orët e para të mëngjesit të kësaj të mërkure, një tërmet i fuqishëm goditi Maqedoninë e Veriut. Lëkundjet e fuqishme
Bie thuajse çdo 5 vjet, historia e dhimbshme e Turqisë me tërmetet që nga viti 1900 E shtrirë në një zonë me aktivitetet të lartë sizmik, Turqia i ka të zakonshëm tërmetet. Thuajse çdo 5 vjet, sipas n
Tërmetet nuk ndalen, lëkundet toka në Greqi Mbrëmjen e sotme në Greqi ka rënë një tërmet me magnitudë 4.4 i shkallës Rihter. Epiqendra ka qenë në det pranë Halki
Ekspertët thirrje shqiptarëve: Mos u frikësoni nga tërmetet, jemi zonë sizmike Sipas sizmiologëve, lëkundjet sizmike të ditëve të fundit nuk duhet të jenë motiv për frikë apo panik në rradhët e qytet
Shqipëria po zgjohet nga tërmete, sizmiologu sqaron situatën Prej ditësh, disa qytete në vend janë lëkundur nga tërmete të njëpasnjëshme duke rikthyer panikun te qytetarët. Llid
11 tërmete në 24 orë në vend, më i forti goditi Elbasanin 11 tërmete janë regjistruar në 24 orët e fundit në vendin tonë, ku më i forti ishte ai me magnitudë 4.5 i shkallës rihte
Katër tërmete lëkundin gjatë natës Vlorën, sa ishte magnituda (FOTO LAJM) Vlora është lëkundur katër herë gjatë natës së mbrëndhme, ku epiqendra e tërmetit ka qenë në gadishullin e Karaburunit.
Nga mbrëmë në mesnatë Shqipëria u tund nga tërmetet, më i forti 4.5 Një termet i fortë ka lëkundur fuqishëm vendin, lëkundje të ndjera më së shumti në Durrës dhe Tiranë. Pavarësisht se
Tërmetët shkundën Greqinë, jepet alarmi për cunami Greqia po kalon një ditë të vështirë pasi dy tërmete të forta kanë goditur vendin. Dy paslëkundje të tjera janë regji
Dy tërmete gjatë natës në Durrës e Thumanë Gjatë natës së kaluar një tjetër tërmet është ndjerë në zonën e Durrësit dhe rrethinat e tij. Sipas të dhënave zyrtar
"Do jenë rezistente ndaj tërmeteve deri në 9 ballë", Ahmetaj flet për shtëpitë e reja Ministri i Rindërtimit, Arben Ahmetaj ka mbajtur fjalëne tij në një konferencë të dhënë nga kryeministria ku ka folur p
Shqipëria e Greqia nuk gjejnë qetësi, lëkunden sërish nga tërmete Një tjetër tërmet është regjistruar pak pas mesnate në Greqi. Mësohet se lëkundjet kanë qenë me magnitudë 3.4 të shkallë
Paralajmërimi i ekspertit turk: Një tërmet 7.2 ballë do godasë vendin Profesori i shkencës së tokës, Prof. Dr.Naci Gorur, i cili parashikoi tre muaj përpara tërmetin që goditi më 24 janar pj
Skenar i frikshëm: Çfarë mund të ndodhë nëse bie një tërmet i madh Shqipëria zë vendin e 43-të në botë për rrezikshmërinë nga tërmetet. Në hartën globale të rrezikut nga kjo dukuri na
Tërmetet më të frikshëm në botë, pamjet e kapura në kamera (VIDEO) Tërmetet janë aktualisht kryefjala e diskutimeve vë vendin tonë dhe jo pa arsye. Pas 26 nëntorit, ku tërmeti i mori
Pas Turqisë, 5 tërmete shkundin edhe Shqipërinë (FOTO LAJM) Lëkundje tërmeti janë ndjerë gjatë natës që sapo lamë pas në vend. Sipas IGJEUM, në vend vetëm për datën e sotme dhe der
I mbijetoi tërmeteve shkatërruese, Veliaj i vendosur për shembjen e Teatrit: Të rrinë aty sa të duan Kryebashkiaku i Tiranës Erion Veliaj ka treguar edhe njëherë se nuk ka ndërmend të heqë dorë nga shembja e Teatrit. E
1 mijë tërmete të pazakonta trondisin këtë shtet Më shumë se 1.280 tërmete kanë goditur Porto Riko që nga 28 dhjetori. Një makinë u zu poshtë nën një shtëpi që u rrën
Kanadaja shkundet nga tërmete Një tërmet me magnitudë 6.2 të shkallës Richter ka goditur pak më parë bregun Perëndimor të Kanadasë. Nga të dhënat p
Mbi 2 mijë tërmete në pak javë, sizmologët u bëjnë apel qytetarëve Pas goditjes shkatërrimtare të 26 nëntorit, mbi 2000 tërmete kanë rënë për gati 1 muaj në Shqipëri. Më i fundit, me i