999 rezultate për

srebrenice

Ushtarët holandezë përgjegjës për masakrën e Srebrenicës Gjykata Supreme e Holandës ka deklaruar se ky shtet është pjesërisht përgjegjës për vdekjen e 350 burrave myslimanë, të
Holanda, vetëm 10% përgjegjëse për masakrën e Srebrenicës Gjykata e Lartë holandeze mbështeti vendimin e gjykatës së shkallës më të ulët se Holanda ishte pjesërisht përgjegjëse p
O Nermin, dil se serbët s'po na luajnë! Episoni i dhimbshëm i genocidit në Bosnje: Si u vranë babë e bir Masakra dhe gjenocidi serb në Srebrenicë të Bosnje e Hercegovinës është një prej krimeve më të tmerrshme që prej përfund
Si u fsheh për 16 vite në Serbi përgjegjësi për masakrën e Srebrenicës, Ratko Mladic (FOTO LAJM) Krimineli serb, i dënuar për krime të luftës, Ratko Mladiq me 26 maj të vitit 2011 ishte arrestuar nën akuzat për masakr
Sot në Shkup “Marshi i Paqes” për ta kujtuar Masakrën e Srebrenicës Sot në Shkup të Maqedonisë së Veriut do të mbahet “Marshi i Paqes” për ta kujtuar masakrën e Srebrenicës. Marshi do t
Haradinaj kujton masakrën e Srebrenicës (VIDEO) Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka përkujtuar 24-vjetorin e Masakrës së Srebrenicës. Haradinaj ka shkruar s
E tmerrshme: Deputeti i Vuçiçit e quan festë genocidin e Srebrenicës (VIDEO) Vladimir Djukanovic, deputet dhe anëtar i Kryesisë së Partisë Përparimtare Serbe (SNS), të Aleksandar Vuciq, ka shkruar
24 vjet nga masakra e Srebrenicës ku u vranë 8 mijë persona Bosnja e Hercegovina sot shënon 25 vjetorin e masakrës së Srebrenicës. Kjo masakër është më e rënda në Evropë që nga Luf
Kërkohet burg përjetë për Karaxhiçin Radovan Karaxhiç do të mund të dënohet me burg të përjetshëm për masakrën e Srebrenicës dhe ngjarje të tjera të frikshme
Ia hedh paq komandanti i Srebrenicës, del i pafajshëm për të gjitha krimet Gjykata në BeH ka shpallur të pafajshëm edhe bashkëluftëtarin e tij Sabuhudin Muhic, njoftojnë mediet e Bosnjes. Në v
Vështirësohet rruga e Serbisë për në BE, duhet të njohin gjenocidin Eurodeputetët në debatin për Raportin e Progresit për Serbinë miratuan ndryshimet e përfaqësuesit slloven Igor Soltes pë
Serbët e Bosnjës votojnë rrëzimin e raportit të masakrës së Srebrenicës Ligjvënësit në rajonin e pavarur serb të Bosnjës kërkuan nga qeveria rajonale të martën, të revokojë një raport të vitit
Për çdo serb, vrasim 100 myslimanë! Fjalët e ashikut të Thaçit që u harruan nga Europa Aleksander Vuciq po thotë gjithçka që Brukseli dëshiron të dëgjojë, për t’ia lehtësuar Serbisë anëtarësimin në Bashkimin
Aktori i njohur hollivudian bën dokumentar për gjenocidin serb (VIDEO) Në dokumentarin “The Story of Us” të kanalit National Geografic, i cili udhëhiqet nga aktori i famshëm hollivudian Morga
Albright: Sot u përmbush drejtësia që iu premtuam nënave të Srebrenicës Ish-serketarja e SHBA-ve, Madeleine Albright ka thënë se dënimi ndaj gjeneralit serb, Ratko Mlladic nga Gjykata e Hagës
Rrëfimi tronditës i Ramizit mbi masakrën e Srebrenicës Pothuajse një vit qëkur gjykimi i Ratko Mlladiqit u shty në Tribunalin e Hagës, pritet një vendim sot për të. Ata që pës
Në Çikago shërbehet kafe për të zhdukurit e Srebrenicës Artistja boshnjake Aida Sehovic vendosi mijëra filxhanë me kafe në një shesh në Çikago për të shënuar përvjetorin e gjen
Veseli flet për Srebrenicë: Shqiptarët ishin viktimë e këtij mentaliteti Lider i PDK-së, Kadri Veseli, ka kujtuar masakrën e Srebrenicës të kryer 22 vjet më parë. “Sot kujtojmë me dhimbje Sr
Përkujtohet në Shkup masakra e Srebrenicës Një grup qytetarësh sot në mesditë u mblodhën para xhamisë Murat Pasha në Çarshinë e Vjetër të Shkupit nga ku filluan Ma
Izetbegoviç: Populli serb të mos e mohojë gjenocidin në Srebrenicë Anëtari mysliman i presidencës së Bosnjë-Hercegovinës, Bakir Izetbegoviç, i ka bërë thirrje sot në Potoçari popullit ser