999 rezultate për

specie

Nuk është më Vejusha e Zezë, zbulohet një specie më helmuese (FOTO LAJM) Një i afërm i merimangës së famshme “Black Widow” (Vejusha e Zezë) është zbuluar në Afrikën e Jugut dhe ekspertët thonë
Kapet peshkaqeni vrasës në brigjet e Vlorës (VIDEO) Një peshkaqen i përmasave të frikshme, 3 metra i gjatë dhe 100 kg është kapur 3 milje larg ishullit të Sazanit. “Ky ë
Oqeani pushtohet nga speciet e reja, publikohen pamjet e rralla (VIDEO) Tre specie peshqish të panjohura më parë janë gjetur në hendekun e Atakamas më kontinentin e Amerikës se Jugut. Ata ja
Specie në zhdukje, dy djemtë që po shpëtojnë 190 buallica në Divjakë (VIDEO) 190 buallicat e vetme në Shqipëri dhe që ndodhen në Divjakë ruhen dhe kulloten nga dy fëmijë të vegjel dhe kujdesen nga
Parisi shet skeletin e dinozaurit për miliona euro Çdokush që ka kursyer disa miliona euro do te ketë mundësinë që ta posedojë skeletin të species unike – një dinozaur që
Zhduket një tjetër specie e rrallë në planet, ngordh mashkulli i fundit (FOTO) Zhduket mashkulli i fundit i species së rinocerontëve të bardhë në të gjithë planetin. Ndonëse ruhej nga 24 roje në Suda
Zbulohet specie e re: Palluaceronti (FOTO LAJM) Një fotograf indian ka fotografuar një rinoceront që duket sikur ka një bisht palloi. Sigurisht që bëhet fjalë për nj
Zbulohet arsyeja se pse avionët nuk lejohen të fluturojnë mbi shtëpinë e Messit Pak ditë më parë, Javier Sanchez-Prieto, shef i përgjithshëm i agjencisë së fluturimeve “Vueling”, deklaroi për mediat s
Lacoste bën ndryshimin e madh për hir të specieve në zhdukje Rastet kur kompanitë e mëdha japin kontributin e tyre për mbrojtjen e mjedisit nuk janë më të pakëta… Kemi dëgjuar dhe d
E pazakontë, zbulohet peshku me buzë si njeri (FOTO LAJM) Ky peshk ka shkaktuar zhurmë në mediat sociale ditët e fundit për shkak se buzët e tij duken identike si të njeriut.
Bota po pushtohet nga karavidhet që klonojnë veten Frank Lyko, një biolog në Qendrën Gjermane për Hulumtime të Kancerit, studion karavidhet. T’i gjejë ato e ka të lehtë: D
Gjarpri i frikshëm me nga një kokë në dy anët e trupit (VIDEO) Një gjarpër i cili kishte nga një kokë në dy anët e trupi ka tronditur një kalimtar në Kinë. Yang gjeti zvarranikun e
Zhdukja e specieve tregon se planeti tokë po shkon drejt fundit (FOTO) Në fund të çdo viti, ekologu i kafshëve të egra David Steen përpilon një listë të krijesave që ka gjasa të zhduken. L
Ja çfarë ndodh tek merimanga pasi ngacmohet (VIDEO) Shumë specie i mbajnë të vegjlit e tyre në xhep apo në kurriz, e shumta dy. Por ekziston një specie e vogël që mban në s
E rrallë, kameleoni më i vogël se një milingonë Të gjesh një shok në këtë botë gjigante është vërtet një sfidë e madhe. Sidomos kur për madhësi ta kalon edhe një mil
Gjendet për herë të parë në Filipine një specie e rrallë dhe enigmatike (VIDEO) E vërteta e legjendës shekullore të “shipworm” gjigant duket se po konfirmohet nga shkencëtarët, të cilët kanë gjetur pë
Studim/ Gjendet ADN-ja e një specie të panjohur njerëzore Shenja të specieve të zhdukura njerëzore janë gjetur në ADN-në e melanezianëve që jetojnë në një rajon të Paqësorit Jugo
Zbulohet një specie e re balenash, akoma nuk ka një emër (VIDEO) Shkencëtarët kanë zbuluar një specie të re balene në ishullin St.George, Alaska. Kjo specie nuk është parë asnjë herë
Shkencëtarët “ndryshojnë” pemën Darvinit Pema e evulucionit sipas Çarls Darvinit, është përdorur për dekada me rradhë për të treguar evulucionin e gjallesave.
"Luzon", ishulli më i çuditshëm në Tokë? (FOTO LAJM) Ishujt e "Madakaskarit" dhe "Galapagos" mund të jenë shtëpia e disa nga specieve më të rralla në Tokë, por mesa duket çm