999 rezultate për

shkrirja

Zbulimi shqetësues i shkencëtarëve për shkrirjen e akujve Shkrirja e akujve mund ta rrisë nivelin e detit me 38 centimetra deri në vitin 2100. Është ky paralajmërimi i fundit i N
​Shkrirja e akullit zbulon ishullin e panjohur në Antarktida (VIDEO) Një ishull i madhësisë së Windsor Castle është zbuluar në Antarktida pas shkrirjes së akullnajave të shkaktuara nga temp
Islanda në "zi", përkujtohet shkrirja e akullnajës 700 vjeçare (FOTO LAJM) Dhjetra islandezw janë mbledhur për të përkujtuar Okjokull, një akullnajë 700-vjeçare që u shpall e vdekur pesë vjet më
Bota drejt katastrofës, e frikshme sasia e akullit që shkriu në 24 orë në Groelandë (VIDEO) Mjaftoi vetëm një rritje e lehtë e temperaturave që brenda një ditë të shkrinin plot 12 miliard ton akull në Groelandë.
Shkrirja e borës shkakton përmbytje të mëdha Shkrirja e bores në disa vende në Kosovë shkaktoi vërshime. Si pasojë e rritjes se nivelit të ujit në lumenj uji mori sh
Ironia e rrjetit me vendimin e parë të qeverisë, Rama bën paralajmërimin e fortë Ditën e djeshme qeveria e re e Edi Ramës mori vendimin e parë duke e konsideruar vitin 2018 si “viti I Skëndërbeut”.
Shkencëtarët, të shqetësuar nga shkrirja e akullit në Grenlandë Shkencëtarët paralajmëruan se shtresa e akullit në Grenlandë, mund të shkaktojë rritjen e nivelit të ujit të detit më sh
Këta do të jenë tre super ministrat e Ramës Arben Ahmetaj, Erion Braçe dhe Fatmir Xhafaj pritet të jenë tre ministrat me fuqi shumë të gjëra në kabinetin Rama. Kjo
Shkrirja e borës rrit nivelet e lumenjve në Maqedoni, banorët këshillohen të tregohen të kujdesshëm Rrjedhat e ujit të të gjithë lumenjve në Maqedoni janë në trend të rritjeje si pasojë e shkrirjes së dëborës dhe rritje
A po i vjen fundi botës?! (FOTO LAJM) Shkrirja e akujve është një shqetësim që ka ngritur alarmin tek shumë studiues. Disa kërkues me në krye shkencëtarin Wil
Gati “shkrirja” e Durrësit me Tiranën, pagëzohet me emrin Durana Duket se një plan është gati për shkrirjen e Durrësit me Tiranën e për të cilën do të quhet Durana. Bëhet me dije se një
Shkrirja e akujve, arinjtë polarë lëvizin drejt ishujve kanadezë Shkrirja e akujve në Arktik ka bërë që arinjtë polarë dalëngadalë të lëvizin drejt ishujve që ndodhen në veri të Kanadas
Washington Post: Shkrirja e akujve mes dy rivalëve të Ballkanit nuk zgjati as sa konferenca shtyp Gazeta prestigjoze amerikane Washington Post e ka komentuar vizitën e Ramës në Serbi duke u fokusuar më së shumti në kon
Shkrirja e akujve nëpër botë (FOTO-LAJM) Ftografi James Balog përmes një seti fotografish sjell shkrirjen akujve në të gjithë globin. Prej 2005 Balog po monitoro
Shkrirja e anti-krimit ekonomik Ish-kryeministri Sali Berisha reagon ndaj shkrirjes së njësisë policore për hetimin e krimit ekonomik, duke e cilësuar k
“Shkrirja bërthamore” kalon me sukses Kërkuesit e një laboratori amerikan kanë arritur një sukses vendimtar, sa i përket objektivit të tyre më të fundit për t
Shkrirja e Gardes, Berisha: Urdhër hakmarrës i Edvinit Urdher hakmarrës për denim kolektiv i Piktorit dështak. Kështu e ka cilësuar ish-kryeministri Sali Berisha, vendimin e q
Shkrihet AK-ja në Gjirokastër, 2500 anëtarë shkojnë te PS “Anëtarësia e AK-së në qarkun e Gjirokastrës do t’i bashkohet opozitës në zgjedhjet e 23 qershorit.” Ky është vendimi i
Ndoka: Nuk na intereson shkrirja e PDK-së në PD Kryetari i PDK-së, Nard Ndoka, njëkohësisht dhe zëvendësministër i Brendshëm, ka deklaruar gjatë një intervistë për gaze
Shkrirja e Përmbarimit Shtetëror, Halimi parashtron projektin e qeverisë Ministri i Drejtësisë, Eduard Halimi pritet të marrë pjesë sot në Asamblenë e Përgjithshme të Dhomës së Përmbaruesve Pri