999 rezultate për

shkrimtarit

COVID-19 i merr jetën shkrimtarit në Elbasan Shkrimtari nga Elbasani, Dhimo Tarusha ka ndërruar jetë pak orë më parë për shkak të COVID-19. Miqtë dhe të afërm të
"Arratisja" e Kadaresë, ish-kryehetuesi rrëfen përndjekjen e shkrimtarit dhe përplasjen me Ramiz Alinë Kërkesa e Ismail Kadaresë për azil politik në Francë ishte një tronditje e thellë për regjimin komunist, i cili ishte në
Vajza e shkrimtarit Ismail Kadare zgjidhet zv/presidente e Asamblesë së Përgjithshme të OKB Besiana Kadare, e bija e shkrimtarit të njohur shqiptar Ismail Kadare ka njoftuar se është emëruar zëvendës presidente n
Sëmundja e rëndë i merr jetën shkrimtarit dhe studiuesit të njohur shqiptar (FOTO LAJM) Ndahet nga jeta në moshën 71-vjeçare Moikom Zeqo, i cilësuar si një ndër zërat e më të rëndësishëm të kulturës sonë komb
Shefi i Policisë së Fushë Arrëzit i kërkoi favore seksuale dhe mbesës së shkrimtarit, Martin Camaj (VIEDO) Pas publikimit të historisë së Adriana Berisha në emisionin “Dua të të bëj të lumtur”, shefi i Policisë së Fushë Arrëzit
Kanceri i merr jetën shkrimtarit italian, Umberto Eco Shkrimtari dhe filozofi italian Umberto Eco, i njohur më së miri për romanin e tij Emri i Trëndafilit, ka vdekur në mosh
Dëshmia e shkrimtarit: Si dështoi tentativa e Sigurimit për të më zhdukur në burgun e Laçit Publikohet historia e panjohur e Siri Sulejmanit me origjinë nga fshati Tragjas i Vlorës, i cili që nga vitet ’60-të kur
Përse Nobeli 2019 kundërshton veten! NGA MSc. NIDELA HOXHA Po e nis me disa informacione kryesore mbi cmimet Nobel, duke qene se flitet aq shume e dihet
Merr fund lidhja mes super modeles dhe shkrimtarit turk (FOTO LAJM) Një tjetër dyshe e botës së shoubizit i ka dhënë fund lidhjes së tyre në këtë fillim vit të ri. Adriana Lima dhe i da
Veliaj: Është misioni ynë që t’ia përcjellim veprën e Dritëroit gjeneratës së re Nga sot, në Parkun e Liqenit të Tiranës mund të gjeni edhe një kopësht me selvi, kushtuar shkrimtarit të madh shqiptar,
Rrëfimi i shkrimtarit: Fëmijëria ime ishte e tmerrshme, më dhanë çmim se qeshi Mehmet Shehu Gaqo Bushaka është ai shkrimat që na ka rritur gjithë fëmijërinë tonë me fabulat dhe përrallat e bukura. “Babai” i Ç
Publikohen fotot e rralla të Ismail Kadaresë (FOTO LAJM) I veshur me një kostum të bardhë, pantallona të shkurtra dhe bluzë, djaloshi që nuk duhet të jetë më shumë se 4 vjeç she
"Besnik Mustafaj, kundër Bashës se nuk ia bëri djalin deputet", reagon i biri i shkrimtarit Për disa javë më radhë, Besnik Mustafaj është angazhuar në grupin anti-Basha, ndërkohë që sëfundmi qarqe të caktuara në
Çfarë i bëri bashkë Jozefina Topallin dhe Ilir Metën? Ditën e djeshme Presidenti i zgjedhur, Ilir Meta dhe ish kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli, janë takuar në ambient
Teoria interesante e shkrimtarit: Dembelizmi ju bën të suksesshëm Ne gjithmonë inkurajohemi që të jemi aktivë, por sipas autorit bestseller Michael Leësit që njihet për romanet “The Big
“Zgjedhjet e përlyera me drogë, por mos bojkoto Kuvendin”, thirrja e shkrimtarit në çadër për Bashën Shkrimtari Zija Çela, përmes një fjalimi të mbajtur në çadrën e protestës së demokratëve përpara Kryeministrisë, ka shku
Vëllai i shkrimtarit: Si e refuzoi Dritëro Agolli, Berishën për t’u anëtarësuar në PD Vëllai i Dritëro Agollit, Tajari, tregon për marrëdhëniet mes shkrimtarit dhe Ismail Kadaresë, arsyet e ftohjes mes tyre
Këshilli Bashkiak i Fierit i jep titullin "Qytetar Nderi" Dritëro Agollit Ditën e sotme këshilli Bashkiak i qytetit të Fierit i ka dhënë titullin “Qytetar Nderi” pas vdekjes shkrimtarit Dritëro
Gjergj Bojaxhi ngjall debate: Dritëroi, peoti tipik i realizimit socialist Gjergji Bojaxhi ka reaguar nëpërmjet një statusi që pritet të ngjallë debate në lidhje vdekjen e shkrimtarit Dritëro Ago
Ndarja nga jeta e Dritëro Agolli, nesër zhvillohen homazhet (FOTO LAJM) Vdekja i erdhi nga ajo që e konsideronte “miken” më të afërt, ndërsa shkruante poezi apo prozë, cigarja. Frymëmarrja e t