999 rezultate për

shkrimtari

Arti shqiptar në zi: Ndahet nga jeta shkrimtari, regjisori dhe përkthyesi i njohur Shkrimtari, regjisori dhe përkthyesi i njohur Gjergj Vlashi, ka ndërruar jetë në moshën 92 vjeçare. Vlashi ka qenë i
"U ktheva nga tuneli i errët", gazetari dhe shkrimtari i njohur rrëfen betejën me COVID-19 Shkrimtari dhe gazetari i njohur, Mark Simoni, pas 40 ditëve te Sanatoriumi, ka arritur të mposhtë koronavirusin. Laj
"Arratisja" e Kadaresë, ish-kryehetuesi rrëfen përndjekjen e shkrimtarit dhe përplasjen me Ramiz Alinë Kërkesa e Ismail Kadaresë për azil politik në Francë ishte një tronditje e thellë për regjimin komunist, i cili ishte në
Vajza e shkrimtarit Ismail Kadare zgjidhet zv/presidente e Asamblesë së Përgjithshme të OKB Besiana Kadare, e bija e shkrimtarit të njohur shqiptar Ismail Kadare ka njoftuar se është emëruar zëvendës presidente n
Ndahet nga jeta në moshën 55-vjeçare shkrimtari Zafon (FOTO LAJM) Carlos Ruiz Zafon, shkrimtari spanjoll me famë botërore është ndarë nga jeta ditën e sotme në moshëm 55-vjeçare. Auto
Sëmundja e rëndë i merr jetën shkrimtarit dhe studiuesit të njohur shqiptar (FOTO LAJM) Ndahet nga jeta në moshën 71-vjeçare Moikom Zeqo, i cilësuar si një ndër zërat e më të rëndësishëm të kulturës sonë komb
Shefi i Policisë së Fushë Arrëzit i kërkoi favore seksuale dhe mbesës së shkrimtarit, Martin Camaj (VIEDO) Pas publikimit të historisë së Adriana Berisha në emisionin “Dua të të bëj të lumtur”, shefi i Policisë së Fushë Arrëzit
Shkrimtari tregon ç’ndodh në Tiranë: Femrat shqiptare nuk dinë çfarë duan! Shkrimtari dhe dramaturgu nga Kosova, Albatros Rexhaj është shprehur i indinjuar për femrat shqiptare që tha se duan mes
Kanceri i merr jetën shkrimtarit italian, Umberto Eco Shkrimtari dhe filozofi italian Umberto Eco, i njohur më së miri për romanin e tij Emri i Trëndafilit, ka vdekur në mosh
"Djali im nuk është terrorist", shkrimtari poston foton e të birit të shtrirë përtokë nga policia Një tjetër fëmijë i një shkrimtari ka qenë i pranishëm sot në protestën për Teatrin. Blendi Shahu, i biri i shkrimtar
Dëshmia e shkrimtarit: Si dështoi tentativa e Sigurimit për të më zhdukur në burgun e Laçit Publikohet historia e panjohur e Siri Sulejmanit me origjinë nga fshati Tragjas i Vlorës, i cili që nga vitet ’60-të kur
Histori tronditëse, si u rrezikua Ismail Kadare nga Banda e Lushnjës Pas vrasjes së Taullaut, banda e Lushnjes, ishte e vendosur të hakmerrej deri në fund ndaj çdo punonjësi të shtetit që u
Vuajti nga komunizmi sa ishte gjallë, ndahet nga jeta shkrimtari i njohur (FOTO LAJM) Dita e sotme solli fundin e jetës së shkrimtarit Mehmet Myftiu, shkrimtar i shquar disident dhe themelues i letërsisë re
Nobeli për Peter Handke, Ismail Kadare reagon për herë të parë Shkrimtari 83-vjeçar shqiptar Ismail Kadare tha të mërkurën në Seul të Koresë së Jugut se ishte i lumtur që nderohej me
Ismail Kadare shkrimtari më i mirë në botë, fiton çmimin "Neustadt" Ismail Kadare është shpallur fituesi i 26-të i çmimit Ndërkombëtar të Letërsisë Neustadt, që njihet edhe si Nobeli Ameri
Përse Nobeli 2019 kundërshton veten! NGA MSc. NIDELA HOXHA Po e nis me disa informacione kryesore mbi cmimet Nobel, duke qene se flitet aq shume e dihet
Fitoi Nobelin, shkrimtari që "çmendej" pas kriminelit të Serbisë dhe "lau me lot" vdekjen e tij (FOTO LAJM) Çmimi Nobel për letërsinë i ka shkuar dy shkrimtarëve, polakes Olga Tokarczuk dhe austriakut Peter Handke, për një “punë
"Të gjithëve gropa ju pret", kërcënohet me jetë shkrimtari Agron Tufa Tjetër kërcënim për shkrimtarin dhe drejtorin e Institutit të Studimeve të Krimeve dhe Pasojave të Komunizmit. Përmes
Arrestohet për spiunazh në Kinë shkrimtari australian Shkrimtari kinezo-australian Yang Hengjun është arrestuar zyrtarisht me akuza për spiunazh në Kinë. Lajmin e kanë konfir
E FUNDIT/ Letërsia në zi, ndërron jetë shkrimtari i njohur shqiptar (FOTO LAJM) Pas një sëmundje të shkurtër ka ndërruar jetë në moshën 90 vjeçare shkrimtari Rexhep Hoxha. Lajmin për vdekjen e tij