999 rezultate për

shkencore

Ngrihen dyshime të reja! Sipas ekspertëve, COVID-19 ka dalë nga një laborator në Kinë COVID-19 ka dalë nga një laborator në Wuhan. Një studim i Universitetit të Hamburgut, botuar ditën e sotme, ka nxjerr
Ndahet nga jeta anestezisti, Shehu: I ri provoi cinizmin e regjimit, por humbi betejën me virusin e egër Një tjetër mjek ka humbur jetën nga Covid në Shqipëri. Bëhet fjalë për anestizist-reanimator, Aleksandër Hoxha. Shumë
5 Zbulimet e muslimanëve që ndryshuan botën Sipas të dhënave historike, në shekullin e 15-të, kafeja u bë pije shumë e famshme tek myslimanët në Jemen, në gadishull
Hapet një tjetër gropë gjigante në gadishullin e "thesareve" në Siberi (VIDEO) Yamal, si një gadishull i thesareve, rregullisht sjell ndjesi të reja për komunitetin shkencor. Një tjetër krater i m
Nuk ka provë shkencore që ato mbrojnë! Hollanda nuk i ka të detyrueshme maskat Qeveria hollandeze ka vënë në dyshim efikasitetin e përdorimit të maskave, në ambjente publike, ndërkohë që e gjithë Evr
Ndahet nga jeta "mjeshtri" i analizave të ADN-së Ndahet nga jeta në mënyrë të papritur profesor Grigor Zoraqi, bashkëpunëtori dhe anëtari i “Njësisë së Bioteknologjisë d
Koronavirusi shpërtheu nga laboratori në Kinë? Doktor Fauci: Nuk ka prova Dr Anthony Fauci, drejtori i Institutit Kombëtar të Alergjisë dhe Sëmundjeve Infektive në SHBA , tha në një intervistë s
6 arsye shkencore pse duhet të agjëroni Pse praktikohet agjërimi? Agjërimi praktikohet për arsye fetare dhe shpirtërore dhe ndonëse e përhapur më së shumti t
Po pastronte armën, polici qëllon pa dashje veten Një oficer policie në Vlorë po pastronte armën mbrëmjen e sotme, kur aksidentalisht ka qëlluar veten. Oficeri i Policisë
Shkencëtarja shqiptare në SHBA flet për një skenar të frikshëm të pandemisë Shkencëtarja shqiptare në SHBA, Donjeta Gjuta, ka ngritur sot alarmin për t’u izoluar dhe u ka bere thirrje shqiptareve
Një gotë ujë gjithmonë para se të bëni dush, arsyeja është shkencore Një gotë me ujë të ngrohtë para se të futesh në dush është një prej këshillave më të shpeshta të mjekëve që duhet ta pra
Një gotë ujë gjithmonë para se të bëni dush, arsyeja është shkencore Një gotë me ujë të ngrohtë para se të futesh në dush është një prej këshillave më të shpeshta të mjekëve që duhet ta pra
Rihapen Studimet e Doktoraturës, MASR vështirëson kriteret për të fituar titullin Ministria e Arsimit, Sportit dhe Rinisë ka vendosur të rihapë Studimet e Doktoraturës pas pesë vitesh pezullim. Masa dra
Mbahen sot homazhe për ndarjen nga jeta të akademikut të njohur (FOTO LAJM) Është ndarë nga jeta në moshën 70-vjeçare akademiku i njohur Salvatore Bushati. Homazhet do të mbahen të shtunën në sal
Kush është shkencëtari shqiptar që po bën namin në Spanjë Ka mbaruar studimet në degën Kimi Industriale, në 1986 dhe fitoi titullin ”Doktor i shkencave” në Fakultetin e Shkencave
Lirimi i "të fortit" të Myslym Shyrit, si u manipuluan provat për eliminimin e ish policit Arben Bilali. Gjykata e Apelit e Tiranës ka adresuar akuza ndaj policisë së shtetit për manipulim të provave ndaj Gjergji Cukalit pas
Arsyet shkencore pse gratë shtojnë peshë pas martesës Dasma ka mbaruar dhe ka ardhur koha që të vendoseni në shtëpinë tuaj të re, të vendosni rregulla të reja dhe të keni kon
Fakte shkencore mbi miqësinë “Kushdo që ka një mik, ka një thesar” – kjo frazë mund të jetë shumë më e vërtetë se sa që e mendoni. Në të studiuarit e
Në Mars zbulohen shenja jete NASA zbuloi të mërkurën "sasi të jashtëzakonshme të metanit në ajrin e planetit Mars" në atë që potencialisht mund të is
Koala prag zhdukjes Fondacioni Australian për Koala (AKF) tha sot se koala ishte "funksionalisht e zhdukur", raporton BBC. Siç pretendohe