999 rezultate për

shkencor

Kush është shkencëtari shqiptar që po bën namin në Spanjë Ka mbaruar studimet në degën Kimi Industriale, në 1986 dhe fitoi titullin ”Doktor i shkencave” në Fakultetin e Shkencave
Përse dridhet syri? Ky është shpjegimi shkencor Shumica e njerëzve së paku njëherë janë ballafaquar me problemin e dridhjes së qerpikut. Ky fenomen njihet me emrin m
Përse dridhet syri? Ky është shpjegimi shkencor Shumica e njerëzve së paku njëherë janë ballafaquar me problemin e dridhjes së qerpikut. Ky fenomen njihet me emrin m
Lirimi i "të fortit" të Myslym Shyrit, si u manipuluan provat për eliminimin e ish policit Arben Bilali. Gjykata e Apelit e Tiranës ka adresuar akuza ndaj policisë së shtetit për manipulim të provave ndaj Gjergji Cukalit pas
Arsyet shkencore pse gratë shtojnë peshë pas martesës Dasma ka mbaruar dhe ka ardhur koha që të vendoseni në shtëpinë tuaj të re, të vendosni rregulla të reja dhe të keni kon
Fakte shkencore mbi miqësinë “Kushdo që ka një mik, ka një thesar” – kjo frazë mund të jetë shumë më e vërtetë se sa që e mendoni. Në të studiuarit e
Në Mars zbulohen shenja jete NASA zbuloi të mërkurën "sasi të jashtëzakonshme të metanit në ajrin e planetit Mars" në atë që potencialisht mund të is
Farsa e zgjedhjeve në Akademinë e Shkencave Nga Mark Marku Profesori dhe akademiku Artan Fuga prej vitesh po bën një përpjekje të dëshpëruar për reformimi
Artan Fuga: Politika pushton Akademinë e Shkencave me puç institucional Akademiku Artan Fuga ka dalë sot me një deklaratë për mediat ku flet për skandalin politik që po pushton Akademinë e Shk
Koala prag zhdukjes Fondacioni Australian për Koala (AKF) tha sot se koala ishte "funksionalisht e zhdukur", raporton BBC. Siç pretendohe
Rama fillon "luftën e shtrigave" në universitete: Ka sharlatanë me grada shkencore Kryeministri Rama ka paralajmëruar rishikimin e gradave dhe titujve shkencorë të dhëna në universiete, të cilat sipas ti
Bëjnë dhjetra krime por nuk i arrestojnë, binjakët shqiptarë çmendin Italinë As Policia Shkencore nuk po arrin të fajësojë dy binjakë të tmerrshëm, të cilëve u pëlqen jeta plot rreziqe. Në zonën ru
Lufta kundër krimit, Drejtori i Përgjithshëm i Policisë takohet me zyrtarë të policisë italiane Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Ardi Veliu ka zhvilluar një vizitë në Itali, ndërsa në fokus të bisedave
Publikohet lista, këta janë studentët që përfitojnë tarifat falas dhe me gjysëm çmimi Ndërkohë që studentët vijojnë që të jenë të ngujuar nëpër auditore, Fakulteti i Drjetësisë ka publikuar listën me ermat
Vettingu i pedagogëve, fillon tmerri për kopjacët dhe mashtruesit me punimet shkencore Protesta e studentëve largoi Lindita Nikollën nga drejtimi i dikasterit të Arsimit…. Ndonëse u shkarkua pa vullnetin e s
Erdogani i bën trhirrje myslimanëve: Perëndimi na e ka me hile Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, gjatë një fjalimi në ceremoninë e ndarjes së çmimeve për shkencëtarët d
Protesta e studentëve, çfarë do të ndodhë sot (FOTO LAJM) E nisur që nga data 4 dhjetor përpara Fakultetit të Inxhinjerisë së Ndërtimit, protesta e studentëve hyn sot në ditën e
Nuk kanë faj studentët, këto janë kushtet mizerje të laboratorëve (FOTO LAJM) Kërkimi shkencor është fjalë e huaj për studentët, ndërsa laborantët pranojnë që për shkak të mungesës së fondeve bazën
Zbulimi shkencor/ Djali e ka vështirë të ketë shoqe, tundohet për t'i futur në shtrat “A mund të jenë vetëm shokë një mashkull dhe një femër?” është ndoshta pyetja më kontroverse që shkenca ka njohur ndonjë
Arsyet shkencore pse nuk duhet konsumuar mishi i derrit Fakti se konsumimi i mishit të derrit është i ndaluar në Islam tashmë dihet, por pikat e mëposhtme shpjegojnë arsyet dhe