999 rezultate për

shkencetaret

Ecni ngadalë? Shkencëtarët, lajme të këqija për 40-vjeçarët e ngathët Ecni ngadalë? Kujdes, se trupi juaj po ju dërgon sinjale të këqija. Sipas një studimi të publikuar nga BBC, nëse ecni n
Sa duhet të rrijë djathi në frigorifer? Flasin shkencëtarët Nëse jeni nga ato njerëz të cilët sapo të shikoni një njollëz të çuditshme në djathin tuaj e hidhni menjëherë në kosh në
Ndryshimi drastik tremb shkencëtarët, çfarë ndodhi në 100 vite në këtë mal Disa fotografi të një piloti zvicerian në Mont Black, mali më i lartë në Alpe janë bërë shkak për të vënë alarmin nga sh
Shkencëtarët zbulojnë shkakun e rënies së flokëve tek meshkujt Rritja e ndotjes së ajrit, sipas shkencëtarëve lidhet ngushtë me një fenomen i cili ka prekur një pjesë të mirë të popul
Studimi i ri: Gjumi i tepërt mund t’iu ‘çmend’! Njerëzit që flejnë më shumë se 9 orë në ditë janë më të rrezikuar nga çrregullimet e ndryshme nervore. Studimi i ri t
Jo më me mbjellje, shkencëtarët kanë zgjidhjen për rënien e flokëve Në ditët e sotme, njerëzit janë bërë më të vetëdijshëm përsa i përket rëndësisë së pamjes së jashtme. Dhe një nga proble
Ju duket sikur po ju vëzhgojnë? Shkencëtarët thonë se janë alienët A ndjeheni vazhdimisht sikur po shikoheni? Epo, rezulton se krijesat jashtëtokësore mund të na vëzhgojnë nga hapësira nd
Studimi i ri jep alarmin për pastën e dhëmbëve: Shkakton diabet Sipas një studimi, një kimikat i zakonshëm i cili zbardhon ushqimet, barnat, letrën apo pastën e dhëmbëve mund të shkakt
Zbulohet gabimisht nga shkëncëtarët kura për tullacët Një grup shkencëtarësh besojnë se kanë zbuluar gabimisht një kurë që zgjidh një herë e përgjithmonë problemin e rënies s
U zhduk 140 milion vite më parë, shkencëtarët zbulojnë kontinentin që fshihet poshtë Shqipërisë (FOTO LAJM) Adria e Madhe quhet kontinenti i humbur që fshihet poshtë detit Adriatik dhe rajonit të Evropës Juglindore, ku përfshihe
Fëmijët po i gëlltit plastika, shkencëtarët japin alarmin Enti Federal i Mjedisit ne Gjermani ka gjetur tek pothuajse të gjithë fëmijët e kontrolluar mbetje plastike. Studimi
Shkencëtarët pretendojnë se fëmija më i madh është më i mençuri Fëmijët e parë zakonisht në çdo familje, zakonisht janë më inteligjent dhe me shumë talente. Shkencëtarët pretendojnë
Habit shkenca, urina ndryshon ngjyrë nëse keni kancer Një test i urinës, i cili e ndryshon ngjyrën nëse e detekton kancerin mund të ndihmojë në diagnostikimin e kësaj sëmundj
Nuk ka ngrënë kurrë ushqim në jetën e tij, 5 vjeçari alarmon mjekët dhe shkencëtarët Kur Todd dhe Carrie Bramlee, një çift prindërish të rinj nga Ohio, u bënë prindër për herë të parë në 2014-n kishin shum
Një substancë misterioze zbulohet në Hënë Të habitur nga zbulimi, ekipi i kontrollit të roverit kinez “Iutu-2” thirri ekspertët dhe shtyu kërkimin e planifikuar,
Nuk ka ngrënë kurrë ushqim në jetën e tij, 5 vjeçari alarmon mjekët dhe shkencëtarët (FOTO LAJM) Kur Todd dhe Carrie Bramlee, një çift prindërish të rinj nga Ohio, u bënë prindër për herë të parë në 2014-n kishin shum
Uji do të mbulojë Ballkanin, shkencëtarët të alarmuar Niveli i detit Mesdhe shumë shpejt pritet të rritet. Alarmi këtë herë ngrihet nga shkencëtarët e Institutit kombëtar të
Shkencëtarët kanë zhvilluar një test gjaku, i cili mund të parashikoj nëse do të vdisni në 10 vitet e ardhshme Hulumtuesit kanë zhvilluar një test gjaku i cili mund të parashikojë shanset se a do të vdisni në 10 vitet e ardhshme.
Temperaturat e larta po mbysin peshqit Alaska ka qenë e përfshirë nga një valë e të nxehtit gjatë kësaj vere dhe kjo ka bërë që një numër i lartë salmonësh të
Shkencëtarët japin shpresë: Zbulohet ilaçi që na shpëton nga kanceri i gjirit Një grup studiuesish nga Universiteti i Baselit në Zvicër kanë ngjallur shpresat për një kurë ndaj kancerit të gjirit