999 rezultate për

shendetit

Përkeqësimi i shëndetit, ulet dënimi për "të fortin" e Tropojës Përkeqësimi i gjendjes shëndetësore të Riza Malaj ka bërë që gjykata e Tiranës të ulë dënimin e tij me 90 ditë. "I forti
Çelet panairi “Pavarësi dhe Shëndetësi” Një ceremoni simbolike në ndër të bluzave të bardha ndër vite, titulluar “ Pavarësi dhe shëndetësi” është çelur sot nga
Njerëzit e shëndoshë janë më të lumtur se të dobëtit Njerëzit e shëndoshë janë më të lumtur se ata të dobët dhe sipas shkencëtarëve, për këtë ka prova shkencore që lidhen me
Ukrainë, shtyhet sërish gjyqi ndaj Timoshenkos Një gjykatë në Ukrainë ka shtyrë në datën 23 nëntor procesin gjyqësor kundër ish kryeministres së burgosur, Julia Timosh
Virozat e stinës, kulmi në mes të muajit Instituti i Shëndetit Publik deklaroi të hënën, se në javën e parë të muajit gusht numri i pacientëve të sëmurë nga viro
Duhani, alkooli dhe droga, sfidat e të rinjëve "Gjendjen shëndetësore të qytetarëve të Maqedonisë e karakterizon një përfaqësim i madh i sëmundjeve joinfektive në morb
Pensionistët, kategoria më e varfër Në Kosovë, 7 për qind e popullsisë së përgjithshme është e përbërë nga persona të moshës mbi 65 vjeçare. Hulumtimi i fun
Kujdes nga pishinat, burim infeksioni Krahas plazheve qytetarët preferojnë edhe pishinat në këto ditë të nxehta por edhe këto ambiente sikurse disa plazhe të
Nuk duhet tepruar me ujë Sipas Spero Tsindos, ekspert i shëndetit publik në Australi, frutat dhe perimet janë “armët” më të efektshme ndaj obezit
Vaji i ullirit, "mbrojtësi" i shëndetit Ulliri është pa dyshim një bimë mjekësore e mrekullueshme. Studimet e ndryshme kanë treguar se vaji i ullirit luan rol
Masa për mbrojtjen nga rriqrat Ministria e Shëndetësisë, përmes Institutit Kombëtar të Shëndetit Publik (IKSHP) dhe Klinikës Infektive të QKUK-së, i ka
Karriera dhe varfëria “vrasin” 9000 jetë në vitë Shqiptarët mbeten ende shumë larg përdorimit të metodave kontraceptive për tu mbrojtur nga shtatzanitë e paplanifikuara.
Ministria e Shëndetësisë marrëveshje me OBSH Ministria e Shëndetësisë ka nënshkruar me Organizatën Botërore të Shëndetësisë një marrëveshje dyvjeçare për bashkëpunim
Qumështi parandalon sëmundjen e kockave Të parandalosh osteoporozën , sëmundjen në skeletin e njeriut është e mundur. Sipas specialistëve italianë të Universite
Thashethemet i bëjnë mirë shëndetit Thashethemet janë diçka e mirë për shëndetin. Ky është përfundimi i një studimi të çuditshëm rreth sjelljes së njerëzve.
Çrregullimet mendore, më të prekurit moshat 20 deri në 50 vjeç Çrregullimet mendore janë kthyer në një problem shqetësues për shqiptarët. Vitet e fundit shifrat flasin për një numër n
Shpëton nga kanceri por vdes nga paracetamoli Një nënë e re i ka shpëtuar kancerit të gjirit, por ka gjetur vdekjen nga ilaçi që duhej t’i lehtësonte dhimbjet pas ope
Studimi, 1 në 10 të burgosur me probleme mendore Një në dhjetë të dënuar vuan nga problemet mendore në Shqipëri. Këto janë shifrat e publikuara nga Instituti Europian i
25 për qind e shqiptarëve me depresion Problemet ekonomike dhe papunësia po ndikojnë negativisht mbi shëndetin mendor të shqiptarëve, duke bërë që rreth 750 mi
UEFA: Jo duhanit në stadiume Në kampionatet europiane të futbollit, në program vitin e ardhshëm në Poloni dhe Ukrainë, do të ndalohet pirja e duhanit