999 rezultate për

sektorin

Punëtorët profesionistë largohen nga Kosova, s'ka kushte Një vend ku papunësia arrin normën e rreth 30 për qind, e kompanitë ankohen se nuk po gjejnë punëtorë mund të tingëllojë
Krizë në sektorin shëndetësor, Italia kërkon 53 mijë infermierë Italia po përballet me një krizë në sektorin shëndetësor, pasi në të gjithë vendin nevojiten rreth 53 mijë infermierë. A
Korçarët dhe dibranët më punëtorët, tiranasit dhe vlonjatët më dembelët Teksa papunësia i është kthyer rënies vitet e fundit, në disa qarqe treguesi shfaq diversitet të lartë. Teksa në qyte
Shpërthen ndërtimi në Tiranë, por bie kredia! Droga financon sektorin strategjik në Shqipëri?! Vrulli i ndërtimeve në kryeqytet dhe kredia për këtë sektor në Tiranë po shkojnë në drejtime të kundërta. Të dhënat e
Rroga mesatare në Maqedoni është 400 euro Paga mesatare neto e paguar për një të punësuar në Maqedoni në korrik të vitit 2018 është 24.203 denarë, apo 395 euro, d
Hapen 200 vende pune në administratën shtetërore të Maqedonisë Institucionet shtetërore kanë hapur konkurse punësimi për më shumë se 200 persona. 125 punësime duhet të bëhen në Armatë
Tahiri: Do të eliminohen padrejtësitë në paga në sektorin publik Koordinatori nacional për reforma shtetërore, Besnik Tahiri, duke folur për pakon ligjore ku përfshihen pagat, zyrtarët
Rama sistemohet në hije, cerrikasit digjen nën diellin që përvëlon (FOTO LAJM) Kryeministri Rama ishte i pranishëm në Cerrik në kuadër të llogaridhënies me qytetarët duke theksuar se punë ka dhe se m
Kosovarët kërkojnë të punësohen vetëm në shtet, privati i keqtrajton Me gjithë faktin se sektori privat konsiderohet promotor i zhvillimit ekonomik dhe mundësi për krijimin e më shumë vende
Edhe Lori Hoxha blen presh, çfarë ka për t’u çuditur? (FOTO LAJM) Lori Hoxha është ndër femrat më IN dhe stil në botën e shoëbiz-it shqiptar. Dhe për ta kuptuar këtë mjafton të shohë
Memli kundër propozimit të Mimozës për pjesmarrjen e femrave në privat Shefi i Grupit Parlamentar të PDK-së, Memli Krasniqi, e ka quajtur ndërhyrje flagrante të shtetit në sektorin privat, pr
Nxitoni të aplikoni! 33 vende të lira pune në Dogana Doganat kanë shpallur 33 vende të lira pune të pasqyruara të gjitha në faqen zyrtare të Drejtorisë së Përgjithshme të Do
Nuhiu emëron gjashtë zëdhënëse shqiptare në Polici Zv/ministri i MPB-së, Agim Nuhiu jep një lajm të madh për shqiptarët. Sot ka emëruar gjashtë zëdhënëse shqiptare edhe at
Prodhimtaria industriale në Maqedoni, shënon rritje të vazhdueshme Sipas të dhënave më të reja të Entit Shtetëror për Statistika (ESHS), prodhimtaria industriale në janar të këtij viti në
Gjermania kërkon 100,000 punëtorë në sektorin e ndërtimit Numri i vendeve të lira në Gjermani ka arritur në shifër rekorde Janë kërkuar 1.2 milion punëtorë në tremujorin e fundit
Tashmë edhe gratë saudite mund të hapin biznesin e tyre Gratë në Arabinë Saudite tani mund të hapin bizneset e tyre pa autorizimin e një të afërmi të tyre kujdestar duke hedhur
Odës Ekonomike Amerikane nuk i pëlqen që të rritet paga për punëtorët Oda Ekonomike Amerikane përmes mediave i ka çuar thirrje Qeverisë së Kosovës që të mos miratojë rritjen e pagës minimale
E vështirë lufta kundër korrupsionit në sektorin politik Qeveria e Kosovës është dorëzuar përballë një realiteti, të cilit vazhdimisht i është referuar si perceptim qytetar. Ajo
Sindikalistët kërkojnë rritje më shumë se 4 % Muaji janar mund t’i gjejë në grevë shumë institucione të sektorit publik. Paralajmërimet e fundit të Qeverisë se rritja
Gjermania në ndihmë të Kosovës për menaxhimin e mbetjeve Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor ka nënshkruar sot Memorandum Mirëkuptimi me Ambasadën e Gjermanisë në Ko