999 rezultate për

rumania

Haradinaj: Fati i liberalizmit të vizave varet nga Rumania Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj ka dhënë një parashikim se regjimi i vizave për kosovarët për udhëtim në vendet
Maqedonia drejt NATO-s, Rumania ratifikon protokollin Senati rumun sot votoi me 95 vota në favor të ratifikimit të protokollit për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në NATO
Rumania sot ratifikon protokollin për anëtarësimin e Maqedonisë në NATO Kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi, nga dje po qëndron për vizitë pune në Rumani,
Edhe Rumania ka një kërkesë për dialogun Kosovë-Serbi Teodor Meleșcanu, ministër i Jashtëm i Rumanisë, e cila në gjashtëmujorin e parë të këtij viti po kryeson Presidenc
Reagon ambasada rumune: Nuk është i vërtetë lajmi që nuk mbështesim Shqipërinë për negociatat Ambasada e Rumanisë në Tiranë ka reaguar pas daljes së lajmit se Rumania gjatë presidencës në BE nuk do t'i japë priorit
Rumania refuzon Erdoganin, nuk ekstradon gazetarin opozitar Një gjykatë rumune të premten hodhi poshtë kërkesën e Ankarasë për të ekstraduar gazetarin Kamil Demirkaya, një kritik i
Rumania synon që të ndal himnin e Kosovës në ndeshje basketbollistike Çështja e shtetit të Kosovës është bërë temë edhe njëherë në sport. Pas Spanjës që s’lejoi karateistët kosovarë të marri
Rumania paralajmëron rritjen e prezencës ushtarake ruse në Detin e Zi Rumania ka shprehur shqetësimin në NATO lidhur me rritje e prezencës aktive ushtarake të Rusisë në Detin e Zi, dhe nën
Rumania referendum për martesën brenda të njëjtit seks Rumunët janë të vendosur të votojnë për përcaktimin e martesës si bashkim midis një burri dhe një gruaje. Rumunët do
Austria jep pasaporta për qindra kosovarë Sa u takon nacionaliteteve të austrikëve të rinj në vendin e parë janë boshnjakët (304), turqit (210), shtetasit e Maqed
Ish-presidenti rumun nxjerr një sekret të Gjermanisë për Kosovën Ish-presidenti i Rumanisë, Traian Basescu, ka thënë se Gjermania i ka bërë presion vendit të tij për të njohur pavarësin
Rumania dhe Qipro refuzojnë të marrin pjesë në samit, shkak Kosova Rumania dhe Qipro kanë refuzuar të marrin pjesë në samitin e BE-së dhe Ballkanit Perëndimor, i planifikuar të mbahet më
Gratë që sundojnë Europën, këto janë politikanet më të fuqishme Në 9 vende të Evropës, në ulësen e kreut të shtetit apo të qeverisë, janë femra. Britania e Madhe, Gjermania, Norvegj
Një ish-kryeministër merr nënshtetësinë serbe Victor Ponta, ish kryeministër i Rumanisë sot e ka marrë shtetësinë e Serbisë Ponta aktualisht është kryetar i Këshil
Rumania dëbon çetnikun serb, kjo është arsyeja Rumania ka përjashtuar një çetnik serb pro-rus dhe ia ka ndaluar hyrjen në shtetin e NATO-s për 15 vjet, pasi kishte shp
Rumania nuk përballon dot pagat, dorëhiqet ministri i Mbrojtjes Ministri i Mbrojtjes në Rumani Adrian Tutuianu ka dhënë dorëheqjen pasi ka thënë se nuk ka fonde të mjaftueshme për të p
Pas protestave masive, Rumania tërheq dekretin që liron nga burgu zyrtarët e korruptuar Pas protestave masive disa ditore, qeveria e Rumanisë ka tërhequr dekretet, me anë të të cilit liroheshin disa zyrtarë t
Rumania, në protesta kundër dekretit që liron zyrtarët e korruptuar (FOTO LAJM) Kryeqyteti i Rumanisë, Bukureshti është përfshirë nga protestat më të mëdha antiqeveritare, pasi u miratua një dekret q
Rumania nominon një myslimane për kryeministre Socialdemokratët e Rumanisë kanë nominuar një myslimane për kryeministre të këtij vendi. Sevil Shhaideh, 52 vjeçare,
Serbia frikësohet se Rumania mund të njoh Kosovën Serbia ka frikë se fitorja e Partisë Socialdemokrate në zgjedhjet parlamentare në Rumani do të mund të sjellë njohjen e