999 rezultate për

romeve

Dita Ndërkombëtare e Romëve: populli i “padukshëm” Sarajevë / Beograd - Sot është dita kur ne festojmë kulturën, historinë, gjuhën, trashëgiminë dhe përvojat e romëve. Por
Pas emigrantëve, Salvini u shpall "luftë" romëve që jetojnë në Itali Ministri i Brendshëm italian, njëkohësisht dhe zëvendës/kryeministër në qeverinë Conte vijon reformat e programit të qev
Strehimi dhe punësimi romëve duhet buxhetuar Konferenca Rajonale mbi Plotësimin e Mangësive të Buxhetit në Politikat e Integrimit të Romëve, organizuar nga Këshilli
Integrimi i Romëve në rajon edhe si kusht për integrimin në BE. Hapa prapa në punësim dhe strehim Njësisë së Veprimit për Integrimin e Romëve të Këshillit të Bashkëpunimit Rajonal (RCC) 2020 (RI2020) i është dhënë mand
Renea kontrollon me qen antieksploziv “Elbasan Arenan" (VIDEO) Policia e Elbasanit po kalon në “sitë” stadiumin “Elbasan Arena” para ndeshjes Skëndërbeu- Dinamo Zagreb. Ndeshja e vle
Shfrytëzonin të miturin, ja me sa vite burg dënohet çifti i romëve Gjykata e Tiranës ka bërë me dije se ka dënuar se fundmi një çift romësh, të cilët shfrytëzonin një minoren që flinte pr
Besimi i Romëve është në rritje "Ne do të kemi një ekip të shkëlqyeshëm", ka thënë Monchi si drejtor sportiv i Romës, përpara se të marrë përsipër të në
Romët, integrimi kërkon buxhet Një forum dy-ditor i dialogut publik, i cili diskutoi zbatimin e Planit Kombëtar të Veprimit për Integrimin e Romëve dhe
Haradinaj po akuzohet për vrasjen e disa romëve gjatë luftës Ka filluar seanca ndaj kreut të AAK-së, Ramush Haradinajt në Francë, ndërsa prokurori i çështjes ka thënë se Haradinaj d
Serbët e Vuçiçit blenë votat e romëve të Mitrovicës (FOTO LAJM) Aleksandër Vuçiç fitoi zgjedhjet presidenciale dhe është presidenti i ri i Serbisë, por u vërtetua se serbët që përkrahn
Turqit dhe romët kundër Gruevskit, pro zyrtarimit të Shqipes (VIDEO) Kreu i VMRO-së Nikolla Gruevski, ka thënë se LSDM-ja dhe BDI-ja po përpiqen që të bëjnë një defaktorizim të popullit të
Romët e Mitrovicës i dërgojnë fëmijët në shkolla serbe Komuniteti rom dhe egjiptian i cili jeton në Mitrovicë, i dërgojnë fëmijët e tyre të ndjekin mësimet në shkollat serbe n
Romët protestojë para Kuvendit: Duam jetë dinjitoze! Shoqata e romëve ka zhvilluar një protestë para selisë së Parlamentit, për më shumë vëmendje për këtë kategori. “Duam
Integrimi i romëve, kusht për anëtarasimin në BE Integrimi Romëve 2020 ishte sot në Vjenën në qendër të takimit rajonal që synonte raportimin për politikat e integrimit
Blinin vota kundrejt 1 000 denarëve, kapen mat në lagjen e romëve Në Qendër të qytetit të Kavadarit kanë bllokuar shtabit zgjedhor të Lidhjes së Romëve të Amdi Bajramit dhe të Partisë De
Gruevski-romëve të Maqedonisë: Të gjithë së bashku jemi qytetarë të këtij shteti VMRO-DPMNE dhe Koalicioni "Për Maqedoni më të mirë", kanë mbajtr mbrëmë një tubim në Shuto Orizarë, ku janë takuar me qy
Plagosën me armë aktivistin e romëve, arrestohet autori i dytë Gjatë ditës së sotme Policia e Tiranës ka arrestuar bashkëpunëtorin e plagosjes së aktivistit të “Ecovolis”, Valjon Paca
Ibraimovski kundër LSDM, por “jemi ende në koalicion” Lajmi se Samka Ibraimovski nga PEPR ka braktisur koalicionin e LSDM-së, mori një hapësirë të madhe në medie. Sipas m
Konfrontime mes policisë dhe romëve pas mbylljes së tregut Pas mbylljes së tregut që ndodhej poshtë mbikalimit tek Pallati me Shigjeta, pjesëtarë të komunitetit rom kanë bllokuar
Zjarr tek barakat e romëve, familjet në qiell të hapur Flakë zjarri janë sinjalizuar mesditën e sotme në barakat e romëve, ndërsa është dashur ndërhyrja e dy zjarrfikësve për