999 rezultate për

romake

Gjendet qypi plot me florinj, monedha të lashta romake (FOTO LAJM) Arkeologët po studiojnë një qyp me monedha të lashta romake, të gjetur në rrënojat e një teatri të vjetër në veri të Ita
"Romakët" triumfojnë ndaj Lazios së shqiptarëve Derbin e kryeqytetit italian e ka fituar bindshëm skuadra e Romës, duke mposhtur Lazion me rezultat 3-1. Serinë e gol
Inter ngec kundër Lazios, romakët kënaqen me një pikë (VIDEO) Inter dhe Lazio janë ndarë në paqe në ndeshjen e luajtur sot në "Giuseppe Meazza", ndeshje e vlefshme për javën e 19-të
Mahrez mund të jetë qershia mbi tortë për romakët Monçi nuk harron të interesohet për Mahrez. Sipas Sky Italia, Monchi po ndjek nga afër sulmuesin e Leicesterit. Lojt
Rruga romake zbulohet pas 2000 vjetësh Në vitet 410 Para Lindjes së Krishtit, ushtria romake kishte krijuar një rrugë prej 3200 kilometrash, rreth e rreth Brit
Atletet Adidas ngjashmëri me këpucët 2000 vjecare të romakëve Arkeologët zbuluar një këpucë 2000-vjeçare e cila ka një ngjashmëri të çuditshme me atletet e Adidas. Këpuca e vogël
Zbulohet në Jeruzalem monedha romake 2000 vjeçare Arkeologët kanë zbuluar një monedhe ari e cila mendohet të datojë 2 mijë vjeçare. Kjo monedhë mban fytyrën e perandor
Arkeologët gjejnë rrënojat e një kështjelle në ujërat e Vlorës Një ekip i udhëhequr nga arkeologë të Universitetit të Southamptoin, kanë gjetur rrënojat e pazbuluara të një kështjelle
12 perandoritë më të mëdha në histori Cilat kanë qenë perandoritë me të mëdha të botës, me të pushtetshme, më jetëgjata e më të pazakonta. Lexojini më pos
Ja çfarë është gjetur gjatë punimeve në autostradën "Arbër Xhaferi" (FOTO LAJM) Punimet në autostradën "Arber Xhaferi", para disa ditësh ishin ndërprerë për shkak se gjatë punimeve, ishin gjetur disa
BE, Perandoria e dytë Romake Arton Musliu - Nënshkrimi i Marrëveshjes së Stabilizim Asociimit në mes të Bashkimit Europian dhe Kosovës ka aktualizuar
Kthen pas 20 vjetësh objektet antike, më sollën vetëm telashe Amos Cohen, një zyrtar i Muzeut të Kulturës islame dhe Lindjes së Afërt të Be'er Sheva, qytetin jugor izraelit, në oborr
Zbulohet varri i Mbretit Attila (FOTO LAJM) Punëtorët e një firme ndërtimi gjatë gërmimeve në lumin Danub në kryeqytetin e Hungarisë kanë gjetur një varr të lashtë
Përfundon misionin, anija Soyuz rikthehet në tokë (VIDEO) Anija Soyuz, e kthyer nga Stacioni Ndërkombëtar i Hapësirës ka prekur këtë mëngjes token në jug të Kazakistanit. Komand
Rita Ora, një "gladiatore" (FOTO-LAJM) Veshjet që ajo zgjedh shpesh janë të debatueshme. Ndaj nuk ishte çudi që Rita Ora të shfaqej në javën e modës në Paris m
E vërteta mbi Kumanovën nga Nexhmedin Ramadani Sikurse, qytetet e ndryshme shqiptare që sllavët që nga ardhja e tyre në trevat autoktone shqipt
Romakët nuk e duan Behramin Largimi i Valon Behramit nga West Ham Unitedi është vetëm çështje kohe. Dhe me gjasë, destinacioni i radhës për mesfusho