999 rezultate për

rezistences

Imazhe prekëse që bëhen fytyra e re e rezistencës palestineze (FOTO LAJM) Ministri i Jashtëm palestinez Riyad al-Malki ka përshëndetur tre imazhe të fundit si përkujtuese të rezistencës në luftë
Keqpërdorimi i bojkotit në Maqedoni Dukuria e përdorimit të bojkotit në vendet e Ballkanit veçse po shkon duke u shpeshtuar. Kjo metodë demokratike e re
Biblioteka nr. 9 në Tiranë merr emrin e Musine Kokalarit, Veliaj: Musine Kokalari simbol i letërsisë dhe i rezistencës Në 100 vjetorin e lindjes së Musine Kokalarit, gruas së parë të letrave shqipe, e cila luftoi për demokratizimin dhe ema
Rezistenca e baktereve ndaj antibiotikëve po vret më shumë se kanceri i gjirit Sipas Departamentit të Shëndetit, 5000 njerëz po vdesin çdo vit si pasojë e rezistencës ndaj antibiotikëve. Ndërsa s
"Në koalicion me LSI nëse nuk 'rimartohet' me PD-në" (VIDEO) Kryeministri Edi Rama e sheh vendimin e pezullimit për ligjin e Vettingu-t nga Gjykata Kushtetuese si shprehje e reziste
Përleshjet në Jemen, 46 të vdekur Të paktën 46 persona kanë humbur jetën ndërsa 4 të tjerë janë plagosur në përleshjet mes forcave pro qeveritare dhe mili
Ymeri: Prilli dhe maji do ta përcaktojnë rrjedhën politike në Kosovë Visar Ymeri, kryetar i lëvizjes "Vetëvendosje", ka paralajmëruar të mërkurën nivel të ri të rezistencës, duke intensifik
Ja çfarë shkruan Kadri Veseli për ngjarjet e vitit '81 (FOTO) Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, kujton ngjarjet e vitit 1981, që sipas tij, formësuan modelin e rezistencës ndaj regj
Sela: Në themelet e rezistencës shqiptare ka qenë gruaja shqiptare Kryetari i Lëvizjes për Reforma në PDSH, Ziadin Sela, u shpreh dje në Asamblenë e Femrës se, "përkulem para jush për gji
Aleatët më 1942: Në Shqipëri po ndizen flakët e rezistencës Ja cfarë shkruante një socialdemokrat gjerman, i cili ishte kundër rrymës naziste të Adolf Hitlerit, duke përshkruar edh
Grushtohet një polic në Prizren Një pjesëtar i forcave të policisë është grushtuar sot në Prizren. Grushtimi i policit ka ndodhur në fshatin Lubizhdë
Besnikëria shqiptare dëboi forcat ushtarake serbe Besnikëria e shqiptarëve dhe heroizimi për të qenë bashkë kundër pushtuesit serb bëri që të ngrihej vala e rezistencës s
Galaxy S5 kalon me sukses testin e rezistencës ndaj ujit (VIDEO) Samsung Galaxy S5 e kaloi me sukses testin sa i përket rezistencës ndaj ujit. Smartfoni i mbijetoi këtij testi duke qënd
Durrës, përkujtohet 75-vjetori i rezistencës antifashiste Veteranë, familjarë të dëshmorëve dhe drejtues të pushtetit vendor përkujtuan sot në Durrës 75-vjetorin e rezistencës an
"Zgjohu!" do të japë Çmimin e Rezistencës për 13 shkurtin Në përvjetorin e tretë të ngjarjes së Kalasë së Shkupit që shënon rezistencën moderne të qytetarëve të Shkupit kundër sl
Xhaferi: Ramiz Cërnica, simbol i rezistencës kombëtare Zëvendëskryeministri Musa Xhaferi dje mori pjesë në Akademinë kushtuar jetës dhe veprës së atdhetarit Ramiz Cërnica në G
Ndërron jetë Raymond Aubrac Një nga figurat kyçe të rezistencës franceze ndaj nazistëve gjatë Luftës së II Botërore, Raymond Aubrac është ndarë nga
Stresi mund të të shkaktojë gjendje gripale Presioni i jetës së përditshme mund të të bëjë më të ndjeshëm ndaj infeksioneve. Eksperimente të kryer te vullnetarë të
Heroi i Greqisë (VIDEO) Ai është bërë i famshëm tashmë. Qeni me emrin Loukanikos ose ndryshe siç e thërrasin Suxhuku, është i pranishëm në çdo p