999 rezultate për

refugjateve

SHBA-të do të pranojnë vetëm 15 mijë emigrantë në vitin 2021 Qeveria amerikane ka informuar Kongresin se synon të pranojë vetëm 15,000 refugjatë këtë vit fiskal, një minimum i ri hi
Bëhet rrugë trafikimi me njerëz në Maqedoni, 1 mijë euro për kokë refugjati Kampi i refugjatëve në Gjevgjeli, që në hyrje i ngjan një varreze automjetesh. Në fakt, që të gjitha këto automjete
"Ne ia dalim mbanë", pesë vite nga fjalia më e njohur e Merkelit Më 31 gusht 2015, kur një numër i madh refugjatësh erdhën në Gjermani, kancelarja Merkel u shpreh me një fjali që është
Frontex jep alarmin: 4 rrugët e trafikut të emigrantëve, përfshihet edhe Ballkani Si pasojë e Coronës në Bashkimin Evropian në prill ra dukshëm numri i refugjatëve. Në maj janë shënuar rreth 4300 kalime
Shqipëria plan për të pritur 30 mijë sirianë, gjashtë qendra pritëse Pas krizës në Evropë me refugjatët nga Siria, Shqipëria po parapërgatitet për të qenë gati në rast se do të përballet me
"Mjerimi është i madh": Çfarë po ndodh në Greqi Në ishujt e Greqisë numri i refugjatëve po rritet. Kjo tregon sa e paplotë është politika e BE-së ndaj azilkërkuesve, th
Vritet me thikë një fëmijë në kampin e refugjatëve në Greqi Një i vdekur, një i plagosur rëndë dhe një tjetër i plagosur lehtë, janë viktima të cilët kanë mbëtur gjatë përleshjes q
Papa: Ky kryeministër i Ballkanit duhet të marrë çmimin Nobel Papa Françesku tha se kryeministri i Greqisë, Alexis Tspiras, e meriton që të shpërblehet me çmim Nobel për shkak të vep
BE shpëton nga kriza e refugjatëve Komisioni Evropian e ka shpallur të përfunduar krizën e emigratëve, duke ashpërsuar kritikat për lajmet e rreme dhe keqi
Ushtarët maqedonas qëllojnë ndaj refugjatëve Ushtarë të ARM-së kanë shtënë disa herë në ajër për të parandaluar emigrantët ilegal të hynë në territorin e Maqedonisë,
Shtohet ardhja e refugjatëve, edhe sot u kapën 25 veta në Kapshticë Nuk ndalet fluksi i emigrantëve nga vendet e Lindjes së Mesme. 25 refugjatë janë kapur ditën e sotme në Kapshticë. Burim
Kampet e refugjatëve në Afrikë, Macron: Ja si mund të funksionojnë Presidenti francez Emmanuel Macron thotë për BBC se planet e BE për të ngritur qendra pritjeje të emigrantëve në Afrikën
A është Kosova e gatshme të pranojë refugjatë? Në Shqipëri po arrijnë kohë pas kohe. E valët e refugjatëve po alarmojnë edhe Kosovën. Kosova po kujdeset që të mos z
Pasi i thanë "JO", Rama ngre zërin e jep përgjigjen që s'pritej për refugjatët Pavarësisht se vendimin e samitit për shtyrjen me 1 vit për hapjen e negociatave e quajti fitore, Rama duket goxha i zhg
Rama flet për samitin e BE-së, a do të vinë refugjatët në Shqipëri? Kryeministri Edi Rama reagon sërish sot në lidhje me kampin e refugjatëve. Ai shkruan se dje samiti i BE-së e hodhi p
BE kërkon mbylljen e kufijve, ushtarë evropianë në Ballkan? Para takimit të jashtëzakonshëm për politikën ndaj refugjatëve disa shtete kërkojnë një izolim më të madh të shteteve të
Refugjatët – skenarë udhëkryqi e destabilizimi Enver Bytyçi Në vitin 2005 Bashkimi Europian hapi negociatat për pranimin e Turqisë në union. Pak ditë para marrjes s
Gjermanët janë të lumtur: Kampet e refugjatëve të ngrihen në Shqipëri CDU i thotë Po Shqipërisë për negociatat, megjithatë pas kësaj vjen por, thotë deputeti i CDU-së, Johann Wadephul. Ai
Katër shtete të BE-së kundër Merkelit, e vështirë zgjidhja për çështjen e refugjatëve Kryetarët e qeverive të Polonisë, Çekisë dhe Sllovakisë e vlerësojnë takimin e planifikuar vetëm si aksion ndihme në fav
Në dorën e Ramës, a do t'a shpëtojë Shqipëria "kokën" e Merkel?! Azilantët dhe refugjatët janë kthyer në një problem për kancelaren Markel. Ministri i brendshëm i Gjermanisë Seehofer