999 rezultate për

rajonit

Shqiptarët, më të varfërit në Rajon Republika e Kosovës vazhdon të ketë vlerat më të ulëta të Bruto Produktit Vendor (BPV) për kokë banori, krahasuar me ven
Hashimi nxjerr foto nga Alpet, atje ku është edhe Vuçiçi Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka publikuar një foto nga alpet austriake, ku po merr pjesë në samitin e liderëve të
Dalin fotot, kush janë 3 shqiptarët e arratisur nga qelitë greke (FOTO LAJM) Tre shtetas shqiptar janë arratisur nga qelitë e rajonit të policisë të Argjirupolit. Ngjarja ka ndodhur në orën 06,3
RAPORTI/ Shqipëria, 100 vite larg Europës Ky fillimviti ka pasur si kryefjalë integrimin e Ballkanit Perëndimor në Bashkimin Evropian. Për herë të parë, Brukse
Eurostat: Shqipëria me më pak kilometra rrugë ndër vendet e Rajonit Ballkani Perëndimor zotëron vetëm 8 për qind të rrjetit europian rrugor më 2016, teksa Shqipëria disponon shumë më pak s
Mediat e rajonit: Haradinaj deshi të rrahë një grua në Prizren (FOTO LAJM) Kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj, iu desh që për disa çaste të luante rolin e sigurimit, të dielën, në Prizren
Lu i sjell kupën Shqipërisë, fiton ndeshjen e futbollit me ambasadorët e rajonit Ambasadori amerikan Donald Lu i ka bërë një dhuratë tjetër Shqipërisë. Ai i ka sjellë vendin një kupë në futboll, fit
Kosova beson se këtë vit do të anëtarësohet në Interpol Veton Elshani, kryesues i grupit punues për anëtarësim në Interpol në Ministrinë e Punëve të Brendshme beson se deri në
Zaev: Kemi marrë hapa konkret për zgjidhjen e problemit me deponin “Rusino” Janë ndërmarrë hapa konkrete për të zgjidhur problemet me deponinë në “Rusino”, tha kryeministri Zoran Zaev. Ai u takua
Policia do të ulë nivelin e ujit duke e drejtuar në disa fshatra, ka një apel për banorët Policia e Kosovës me anë të një komunikate pvr media ka njoftuar se do të ulë nivelin e lumit lepenc duke e drejtuar në
Dimitrov: Kemi arritur përparim më të madh nga vendet e rajonit Raporti i Komisionit Evropian për Maqedoninë është shumë pozitiv, ndërsa Maqedonia ka përparim të mirë në pesë, ndërsa ë
Dështon arkëtimi i tatimit në pronë në komunat e rajonit jugor Pesë komuna të rajonit të Prizrenit vjet kanë arkëtuar më pak të hyra nga tatimi në pronë në krahasim me vitin 2016.
Dera BE-së, e hapur- ndryshimi duhet të vij nga Ballkani Strategjia e sapo publikuar e BE për Ballkanin Perëndimor vë theksin te bashkëpunimi rajonal dhe marrëdhëniet e fqinjësi
Komisioni Evropian rekomandon që Demarkacioni të dërgohet në Arbitrazh Serbia dhe Mali i Zi janë të vetmet vende të Ballkanit Perëndimor, të cilat në Strategjinë e Komisionit Evropian do të m
Nga dështimi Kosova synon t'i kalojë vendet e rajonit Republika e Kosovës ka bërë përgatitjet e konsiderueshme për të dalë shumë më mirë në vlerësimin e PISA-s që mbahet në p
Në lokalet e rajonit të Pollogut zbulohen 112 shtetase të huaja Gjatë vitit që po lejmë pas në 25 kontrolle policore në lokalet e Pollogut u zbuluan 112 të huaja dhe 53 shtetase të Maq
A duhet BE-ja të ndryshojë politikën e zgjerimit ndaj vendeve të Ballkanit Perëndimor? Nga Gentjan Skara Ballkani Perëndimor po shndërrohet në “thembrën e Akilit” të politikës së jashtme të BE-së, në
Hoyt Brian Yee: Interesi i SHBA-ve është integrimi i Ballkanit Perëndimor në BE Një ndër interesat kryesore të SHBA-ve në Ballkanin Perëndimor është që tu vihet në ndihmë vendeve të rajonit të integro
RAMA: Pa BE nuk bëjmë dot reforma Edicioni i 18-të i Samitit të Politikave për Ballkanin Perëndimor nën titullin: Ballkani Perëndimor në një udhëkryq: Sfi
BE pret që në vitin 2019 të ketë marrëveshje historike Serbi-Kosovë Nëse gjithçka shkon sipas një skenari optimist që po diskutohet në Komisionin Evropian, deri në vitin 2025 Mali i Zi dhe