999 rezultate për

popullsise

Shqipërisë po i shtohen pleqtë, në 10 vite ka 22% më shumë të moshuar mbi 85 vjeç (FOTO LAJM) Tetori nisi me ditën ndërkombëtare të të moshuarve, numri i të cilëve, si pasojë e procesit të plakjes së popullsisë po
Bregu: 1/.3 e popullsisë së Ballkanit është larguar gjatë pesë viteve të fundit, të mos vonohen negociatat Bled - “BE do të jetë gjithnjë një biznes i papërfunduar pa Ballkanin Perëndimor. Vonesat dhe shtyrja e vendimit për të
Popullsia e 4 qyteteve shqiptare në presionin e rënies së dyfishtë Në tremujorin e dytë të vitit përveç emigracionit të lartë, dhe lëvizjeve të brendshme qarqet e Vlorës, Beratit, Korçës
Një e katërta e popullsisë së globit kërcënohet nga mungesa e ujit Gati një e katërta e popullsisë së botës, që jeton në 17 shtete, po vuan mungesën e madhe të ujit, shumë pranë situatës
Parashikime të zymta për të ardhmen e Shqipërisë Shqiptarët do vazhdojnë të lënë Shqipërinë madje në një numër edhe më të madh. Të paktën kështu flasin parashikimet e Ba
Parashikimi i Bankës Botërore: Nga Shqipëria do largohen edhe 280 mijë persona (FOTO LAJM) Së paku deri më vitin 2050 shqiptarët që do të emigrojnë do të jenë në nivele shumë më të larta se ato që do të zgjedhin
Shqipëria drejt zhdukjes, tkurret numri i banorëve me 1 milion Së fundmi, OKB ka bërë një studim ku tregohet se në fund të këtij shekulli numri i popullsisë së Shqipërisë do të zbresë
Eurostat: Shqipëria me tkurrjen më të madhe të popullsisë (FOTO LAJM) Varfëria dhe më pas liria për të lëvizur e kanë nxitur një pjesë të popullsisë së Ballkanit të emigrojë, por në Shqipër
Popullsia e Shqipërisë vazhdon të tkurret Tkurret më tej popullsia e Shqipërisë. Të dhënat e Institutit të Statistikave tregojnë se më 1 janar të këtij viti, popu
Një fshat i tërë del në shitje për një çmim tepër të arsyeshëm "Spanja e zbrazur, Spanja e shkatërruar" Me thirrjen e "España vaciada, España arruinada", të dielën më 31 mars, dhjetër
Ku po shkon Shqipëria? Emigracioni dhe popullsia në rënie Në Konferencën e Pranverës të Institutit Vjenez për Studimet e Ekonomisë Botërore që fillon sot (04.04) do të diskutohen
Qytetarët e Maqedonisë së Veriut dynden nëpër ambasada, vazhdon largimi nga vendi ǒdo mëngjes herët qytetarët e Maqedonisë së Veriut vrapojnnë drejtAmbasadës së Gjermanisë në Shkup. Duke pritur me muaj
Shqiptarët pijedashës? Kush e mban rekordin në Ballkan Vendet e Ballkanit njihen për dashurinë e tyre për pijet alkoolike dhe rakinë në veçanti. Megjithatë kalimin nga pijedas
Rinia po ikën, qytetet në Shqipëri ku jetojnë vetëm të moshuar Shqipëria ka moshën mesatare të popullsisë më të re në Europë me 35.4 vjeç, por ndryshimet e forta demografike me rënien
OKB ka një parashikim të zymtë për Shqipërinë Parashikimet demografike të Shqipërisë janë të zymta. Popullsia tashmë ka hyrë në trendin rënës, struktura e piramidës s
Të rinj apo të plakur, si do të jetë popullsia e Shqipërisë në vitin 2100 (FOTO LAJM) Parashikimet demografike të Shqipërisë janë të zymta. Popullsia tashmë ka hyrë në trendin rënës, struktura e piramidës s
Popullsia po plaket, cilat biznese pritet te lulëzojnë Në vitin 2021, Shqipëria pritet të përfshihet në një proces të shpejtë plakje pasi numri i të moshuarve mbi 65 vjeç për
A po shuhet Shqipëria? Shtesa natyrore drejt zeros Diferenca ndërmjet lindjeve dhe vdekjeve, ajo që përcakton shtesën natyrore të popullsisë, është duke ngushtuar më shpej
Zaevi i jep fund polemikave, do të dihet sa shqiptarë jetojnë në Maqedoninë e Veriut Kryeministri Zoran Zaev sot ka konfirmuar se në regjistrimin e popullsisë që duhet të zbatohet në vitin e ardhshëm do të
Ka pasuri të papara, por në këtë vend vetëm 1.5 % e popullsisë futet në internet Turkmenistani është një vend me resurse të shumta natyrore dhe me 26 aeroporte, që është relativisht një numër i madh pë