999 rezultate për

popullsia

Popullsia po tkurret më shpejt se sa projeksionet pesimiste të INSTAT Popullsia e vendit po tkurret me ritme me të shpejta se sa parashikimet pesimiste të INSTAT në projeksionet për popullsi
OKB: Si do të përmbyset piramida e popullsisë shqiptare, në këtë vit do ketë më shumë të moshuar se të rinj Popullsia e Shqipërisë pritet të shënojë ndryshime të mëdha në strukturën e saj në dekadat në vijim. Pesha e popullsisë
Popullsia në Maqedoni po plaket, ja statistikat Sipas vlerësimit të popullsisë, në fund të vitit të kaluar në vend ka pasur 2.076 255 banorë, që është për 7.083 persona
Studimi i frikshëm: Popullsia e Shqipërisë mund të përgjysmohet deri në vitin 2100 Popullsia e Shqipërisë pritet të zbresë në 1.32 milionë banorë në vitin 2100, duke u tkurrur me 52% në krahasim me vitin
Alarmante! Tiranës i shtohet popullsia me 70 persona në ditë 31.3% e popullsisë së Shqipërisë jetojnë në Tiranë. Të dhënat e Institutit të Statistikave flasin për një rritje të popu
1.6 milionë shqiptarë jetojnë jashtë, Gjermania në 2019 rritje të madhe ‘Në vitin 2019, sipas vlerësimeve të tërthorta, numri i diasporës së re llogaritet të jetë rreth 1,64 milionë shtetas ja
Popullsia e 4 qyteteve shqiptare në presionin e rënies së dyfishtë Në tremujorin e dytë të vitit përveç emigracionit të lartë, dhe lëvizjeve të brendshme qarqet e Vlorës, Beratit, Korçës
Popullsia e Shqipërisë vazhdon të tkurret Tkurret më tej popullsia e Shqipërisë. Të dhënat e Institutit të Statistikave tregojnë se më 1 janar të këtij viti, popu
Ku po shkon Shqipëria? Emigracioni dhe popullsia në rënie Në Konferencën e Pranverës të Institutit Vjenez për Studimet e Ekonomisë Botërore që fillon sot (04.04) do të diskutohen
Të rinj apo të plakur, si do të jetë popullsia e Shqipërisë në vitin 2100 (FOTO LAJM) Parashikimet demografike të Shqipërisë janë të zymta. Popullsia tashmë ka hyrë në trendin rënës, struktura e piramidës s
Popullsia po plaket, cilat biznese pritet te lulëzojnë Në vitin 2021, Shqipëria pritet të përfshihet në një proces të shpejtë plakje pasi numri i të moshuarve mbi 65 vjeç për
Si po plaket Shqipëria, “shterojnë” 20 vjeçarët Popullsia e Shqipërisë përveçse po pakësohet po ndryshon më shpejtësi strukturën e saj në disfavor të moshave të reja, t
"M*t", plas sherri LIVE mes kryeministrit italian dhe atij të Luksemburgut (VIDEO) Një qenë një përplasfje e fortë ajo mes kryeministrit të Italisë Matteo Salvini dhe atij të Luksemburgut Jean Asselborn
Popullsia e botës mund të arrijë në 10 miliardë në vitin 2050 Në kuadër të parashikimeve që Fondi i Kombeve të Bashkuara për Popullsinë (UNFPA) ka bërë rreth situatës së popullsisë b
OKB bën parashikimin e frikshëm për pupullsinë shqiptare Shqipëria është nga të paktat vende në Europë që do përjetojë një tranzicion të trishtë të popullisë. Shekulli në të
"I fundit të fikë dritën!" Shifrat tronditëse nga arratisja e shqiptarëve Shqipëria po humb gjithnjë e më shumë nga dividendi i saj demografik për shkak se popullsia po pakësohet me ritme të shp
Popullsia e botës do të jetë 7,6 miliardë në fillim të 2018 Popullsia botërore pritet të arrijë rreth 7,6 miliardë banorë në fillim të vitit tjetër, njoftoi sot Fondacioni Gjerman
Popullsia e Maqedonisë, drejt plakjes Maqedonia është përfshirë tashmë në valën e plakjes së popullsisë që është 401,006 qytetarë të moshës mbi 60 vjeçare, kë
Popullsia e Kinës në plakje Popullsia e Kinës mbi moshën 60 vjeç ka kaluar mbi 230 milionë deri në fund të vitit të kaluar, ka njoftuar ministria ki
Qytetet me më shumë trafik në botë Faqja “Forbes.com” ka prezantuar një listë ku rënditen qytetet më të mundimshme dhe më të ngarkuara për sa i përket traf