999 rezultate për

popujve

Mbështeti genocidin në Ballkan: Akademia e Shkencave të Kosovës reagon ndaj çmimit Nobel për Handke "Me indinjatë të thellë morëm lajmin e shëmtuar se laureat i Çmimit Nobel për Letërsi për vitin 2019 është shkrimtari Pe
Cipras thotë se çmimi më i rëndësishëm është harmonia mes dy popujve Me Marrëveshjen e Prespës kontribuojmë për bashkëjetesë në paqe, solidaritet, bashkëpunim, miqësi dhe paqe mes dy popujv
10 thëniet e qëlluara që të huajt kanë thënë për shqiptarët Shqiptarët janë lakmuar prej shekujsh nga historianët për pasurinë kulturore që kemi. Në artikullin më poshtë ju njo
Rusia nderon Ivanovin me çmimin më të lartë Presidenti i Maqedonisë, Gjorge Ivanov, është nderuar nga Rusia me çmimin më të lartë, "Shenjtëria e tij, Patriarku i Mo
Ymeri flet për takimin me Mogherinin: Imponimi sjell krizë, shqetësim dhe indinjatë! Kreu i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri, për takimin që me krerët e partive tjera e ka zhvilluar me përfaqësuesen e La
Dule sulmon Ramën nga Konventa e PBDNJ-së: Tensionoi marrëdhënien me Greqinë Kreu i PBDNJ-së, Vangjel Dule, ka reaguar sot për deklaratat kërcënuese të ministrit grek të Mbrojtjes, i cili tha se Gr
Ja urimi "vëllazëror" i presidentit serb për ditëlindjen e Putin Presidenti serb Tomislav Nikoliç i ka uruar ditëlindjen e 64-të presidentit rus, Vladimir Putin. Në urimin e tij, Nik
Lu: I lumtur që Obama do takohet me Ramën Ambasadori amerikan Donald Lu është shprehur “i lumtur” që presidenti Obama do të takohet sot në Uashington me kryeminis
O’Connell: Princi në Kosovë për pajtim mes popujve dhe feve Ambasadori i Britanisë së Madhe në Kosovë, Ruairi O’Connell lidhur me vizitën e Princit të Uellsit në Kosovë ka thënë se
Bashkimi me Shqipërinë, Jahjaga bën "diplomaten" Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga ka folur rreth temës shumë të përfolur ditët e fundit, atë bashkimit kombëtar me
Meta: Fokus projekteve dypalëshe dhe investimeve kuvajtiane Kryetari i Kuvendit Ilir Meta, mori pjesë në aktivitetin e zhvilluar në Ambasadën e Shtetit të Kuvajtit, me rastin e eme
Të huajt: Vetëm shqiptarët janë pasardhës të ilirëve Më poshtë janë citime të studiuesve të shquar, por edhe të strategëve të popujve të ndryshëm për shqiptarët dhe origjinë
Incidentet në burgjet greke nuk cënojnë marrëdhëniet mes 2 popujve Presidenti Bujar Nishani dhe kreu i parlamentit grek Vangelis Meimarakis ndanë sot të njëjtin mendim se marrëdhëniet nd
Putin, kandidat për çmimin Nobel për Paqe Presidenti rus, Vladimir Putin është nominuar për çmimin Nobel për Paqe. Akademia Ndërkombëtare e Unitetit Shpirtëror të
Dita e Evropës, u festua në Tetovë Sot në sheshin Iliria në organizim të Komunës së Tetovës dhe Delegacionit të Unionit Evropian u festua 9 maji- Dita e Ev
Berisha, letër Klintonit: Mesazhet tuaja, kontribut në lidhjet mes dy popujve Kryeministri Berisha i ka dërguar një letër përshëndetëse, ish-Sekretares së Shtetit të SHBA, zonjës Hilary Klinton duke
Janullatos: Ballkani shpeshherë ka vuajtur nga nacionalizmat Kryepeshkopi i Durresit, Tiranës dhe gjithë Shqipërisë, Anastas në një intervistë për gazetën greke “Kathimerini” shpreh
Panariti-Avramopulos: Retorikat nacionaliste, jo peng në marrëdhëniet ndërmjet dy popujve Gjatë takimit të Ministrave të Punëve të Jashtme të vendeve anëtare të NATO-s, që po mbahet sot në Bruksel, Ministri i P
Ismail Qemali, në një intervistë për mediat italiane në vitin 1907 Në këtë 100-vjetor të pavarësisë së Shqipërisë është publikuar për herë të parë një intervistë që Ismail Qemali ka dhënë
Normalizimi i raporteve me Serbinë, në të mirë të dy popujve Kryeministri i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi ka pritur sot një delegacion të Federatës Botërore të Paqes, të përbë