999 rezultate për

poezise

Ndahet nga jeta shkrimtari i njohur Ndahet nga jeta në moshën 89-vjeçare shkrimtari i njohur Fatos Arapi. Të afërmit kanë bërë me dije me dije se ceremonia
Netët strugane të poezisë, shpërfillet gjuha shqipe Pushteti lokal në Strugë, i udhëhequr nga Ramiz Merko, nuk do t’i bojkotojë Mbrëmjet Strugane të poezisë, pavarësisht fa
S*ks me vëllain, Rita Petro tregon mallkimin më të rëndë që ka marrë Rita Petro është një nga poetet më të njohura në Shqipëri dhe në dhjetorin e kaluar ajo u kthye në një nga personazhet
Gjuha jonë sa e mirë, ambasadori Lu reciton shqip Me rastin e ditës Ndërkombëtare të Poezisë, ambasada amerikane ka publikuar në rrjetin social Facebook një video ku shfa
“Një mbrëmje e poezisë, 365 mbrëmje të deponisë” Një shënim me përmbajtje të këtillë të shkruar në gjuhën shqipe, maqedonase dhe në gjuhën angleze mbrëmë ishte vendosur
Anashkalohet shqipja në "Mbrëmjet Strugane të Poezisë" Komuna e Strugës edhe këtë vit do t’i bojkotojë “Netët strugane të poezisë” që nisin sonte. Kryetari i komunës së Strugë
Mosrespektimi i gjuhës shqipe/ Sela bojkoton Mbremjet Strugane të Poezisë Kanë ngelur edhe shumë pak ditë deri në fillimin zyrtar të Mbrëmjeve Strugane të Poezisë, për të cilat është përgatitur
Nisën "Mbrëmjet Poetike të Strugës", anashkalohet gjuha shqipe Me ndezjen e flakadanit dhe vargjet e poezisë së Konstantin Milladinovit, "Malli për Jugun" dhe fjalën përshëndetëse të
MKRS ja paguan biletën Agim Vinces për në festivalin e poezisë në Francë, deri sa ai përfaqëson Shqipërinë ?! (FOTO) Në festivalin e poezisë “Voix Vives de Mediterranee en Méditerranee” (Zëra të gjallë nga Mesdheu në Mesdhe), e cili po m
Struga "flet" shqip(FOTO LAJM) Pas polemikave të ngritura ditëve të fundit ndaj manifestimit ndërkombëtar “Mbrëmjet Strugane të Poezisë”, i cili ka ana
Mbrëmjet strugane të poezisë dhe gjuha e paligjshme? nga Vait Ajro Ne korrik të vitit 1961 me rastin e manifetimit të publikimit të revistës kushtuar vëllezërve Mi
Hiqet shqipja - Komuna Strugë bojkoton festivalin e poezisë Injorimi i gjuhës shqipe ka bërë që komuna e Strugës ta injorojë Festivalin tradicional të Poezisë që mbahet në këtë qyt
Strugë, përfunduan Mbrëmjet e Poezisë Manifestimi Mbrëmjet e Poezisë në Strugë ka përfunduar edhe për vitin 2013. Laureatit, poetit nga Meksika Jose Emilio Pa
Festivali të bojkotohet edhe nga poetët shqiptarë! Vendimi i kreut të Strugës Zijadin Sela për bojkotimin e Mbrëmjeve Strugane të Poezisë është mbështetur nga poeti dhe kr
Hapja e MSP-së pa përfaqësues të Strugës dhe me pak poetë shqiptarë (FOTO-LAJM) Në Strugë mbrëmë u hapën solemnisht "Mbrëmjet Strugane të Poezisë", për të 52-tën herë me radhë. Këtë manifestim e h
Sela bojkoton "Mbrëmjet Strugane të Poezisë" Festivali ndërkombëtarë për mbrëmjet të poezisë "Mbrëmjet Strugane të Poezisë" do të bojkotohet nga kreu i komunës së St
Ali Podrimja Ali Podrimja (28 Gusht, 1942 - 21 Korrik, 2012) lindi në Gjakovë ku pati një fëmijëri të vështirë. Studjoi gjuhë dhe
Berisha: Rama pazar me imunitetin Update - Kryeministri Berisha ka akuzuar kreun e PS-së Edi Rama se kërkon të bëjë pazare duke bllokuar heqjen e imunitet
Anashkalohet shqipja edhe aty ku është zyrtare Manifestimet kulturore në Strugë anashkalojnë përdorimin e gjuhës shqipe, edhe pse në këtë komunë ajo është gjuhë zyrtar
UNESCO jep 100 mijë dollarë për kulturën Ministria e Kulturës në Maqedoni ka kumtuar sot se, UNESCO i ka ndarë Maqedonisë 100 mijë dollarë për financimin e proje