999 rezultate për

pashkes

Cila është simbolika e vezës së kuqe të Pashkës Besimtarët katolikë anembanë botës festojnë Pashkët ditën e sotme. Kjo festë simbolizon ringjalljen e Krishtit. Në këtë
Nesër janë Pashkët por çfarë simbolizojnë vezët e kuqe? Kur i referohemi festës së Pashkëve nuk mund të mos na shkojnë në mendje vezët e kuqe, buka e ëmbël, flaka e shenjtë, dh
Vigjilja e Pashkës, njihuni me ritet e katolikëve në pritjen e ditës së "Ringjalljes" Pashka është festa më e madhe në kalendarin liturgjik, e ndoshta për këtë arsye, festimet për këtë festë nga besimtarët
Veliaj: Dita e Pashkës na shërben për të kuptuar se shumë gjëra na bashkojnë Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, ka uruar sot besimtarët e krishterë për festën e Pashkës. Ai vizitoi Q
Besimtarët ortodoksë kremtojnë ringjalljen e Krishtit Besimtarë ortodoksë kanë kremtuar deri pas mesnate festën e Pashkës në katedralen "Ngjallja e Krishtit", në Tiranë. Në c
Besimtarët ortodoksë kremtojnë ringjalljen e Krishtit Mijëra besimtarë artodoksë kanë kremtuar mesnatën e së shtunës deri në orët e para të mëngjesit të sotëm festën e Pashkë
Besimtarë e krishterë festojnë Pashkët Besimtarët ortodoksë dhe katolikë kremtojnë sot Festën e Pashkës, Ditën e Ringjalljes së Krishtit. Përgatitjet për kremt