999 rezultate për

osmane

Dorëzimi i Selanikut nga gjenerali shqiptar: I mirë për grekët, i keq për bullgarët, tradhtar për osmanët Nga Arben Llalla Selaniku është kryeqendra e Greqisë së Veriut. Unë jetova dhe punova rreth 12 vite në këtë qy
Foto të rralla: Perandoria Osmane i la shqiptarët në mjerim (FOTO LAJM) Në vitin 1909 bankieri milioner francez dhe filantropisti Albert Kahn ndërmori një projekt ambicioz për të krijuar një k
Ky është tradhtari më i madh i Kombit Shqiptar (FOTO LAJM) Ballaban Badera, i njohur edhe si Ballaban Pasha ka qënë një komandant shqiptar i Perandorisë Osmane. Një i rekrutua
Top 10 vendet shqiptare më të ekspozuara në Instagram (FOTO LAJM) Pavrësisht madhësisë së saj, Shqipëria i ofron turistëve gjithçka që ata do të mund të dëshironin të vizitonin: male, pl
Si e shkatërroi kafeja turke një Perandori Nga Sarah Jilani* Njihet si kafe greke nga grekët dhe qipriotët, kafe boshnjake për boshnjakët, kafe armene për armen
E vërteta e islamizimit të shqiptarëve: Konvertimi me dhunë, një rrenë e madhe Nga Nexhmedin Spahiu Në literaturën tonë dhe literaturat ballkanike e, madje, edhe evropiane, emri turk përdoret edhe
Kosem, intrigat e gruas së vetme që sundoi në Perandorinë Osmane Sulltanesha Kosem ishte një grua që nuk e pranoi pozitën e saj si vejushë në oborrin osman, dhe në vend të kësaj pozite,
Si arriti Shqipëria t’i “shpëtojë” borxhit 7 miliardë USD të Perandorisë Osmane Në fund të shekullit të 19-të Perandoria Osmane po përballej me një situatë ekonomike të pafavorshme që e detyroi qeveri
Arkivat osmane: Sa shqiptarë kishin Shkupi, Tetova, Gjakova, Peja në vitin 1900 Nga një dokument, fotokopje e dokumentit origjinal të statistikave te Perandorisë Osmane, të cilin Komisioni Shqiptar e
Çfarë shkruante shtypi anglez për pashallarët shqiptarë Perandoria Osmane, së paku deri në gjysmën e parë të shekullit XVIII, vazhdonte të ishte një superfuqi globale mesjetare
Xhamia në Prishtinë, me arkitekturë moderne apo klasike osmane? Arkitektura e xhamisë në lagjen “Dardania”, në Prishtinë e cila pritet të ndërtohet, ka hasur në mospajtimetë shumta të
Historia e jashtëzakonshme e Safijes, kush ishte vajza nga Dukagjini sundoi botën Numërohet një gjeneratë e tërë shqiptarësh që drejtuan Perandorinë Osmane që ndërtuan Stambollin por asnjëherë nuk kemi
Erdogan kërcënon Evropën: Do ta paguash! Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan ka lëshuar sërish kërcënime drejt Evropës, duke thënë se ajo do ta paguajë pë
Perandoria Osmane,si u ngrit dhe çfarë e bëri atë të rrëzohej? A ishte një nga perandoritë më të fuqishme në historinë botërore dhe si u krijua? Çfarë e bëri atë të rrëzohej? A ishte
Statistikat e Perandorisë Osmane, ja sa shqiptarë kishte në Shkup, Gostivar, Tetovë, e qytete tjera Nga një dokument, fotokopje e dokumentit origjinal të statistikave te Perandorisë Osmane, të cilin Komisioni Shqiptar e
AMARCORD/ Rama kujton veprën e Vehbi Dibrës, klerikut që "ligjëroi" pavarësimin nga Perandoria Osmane (FOTO) Në prag të 104 Vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë, Kryeministri Edi Rama ia ka kushtuar Vehbi Dibrës postimin e sotëm
Gjilanasi që vrau konsullin rus në Mitrovicë në vitin 1903 nga Naim Musliu - Në fillim të shek. XX qeveria osmane, e shtyrë edhe nga Fuqitë e Mëdha, filloi përpjekjet për zbat
A është marrëveshja Sykes-Picot përgjegjëse për luftrat në Lindjen e Mesme? Nga Av.Shpërtim Beqiri - Kongresi i Vjenës 200 vite më parë vendosi kufinjët e Evropës së “re”, si një domosdoshmëri
Ja si ishte Shqipëria në vitin 1939 (FOTO LAJM) Shkencëtari dhe gjeografi gjerman, Rihart Bush-Cantneri (1911-1942) ishte përkrahës i gjeografisë sociale. Ai studioi st
100 vjet nga vrasja e pabesë e Isa Boletinit Sot bëhen 100 vjet nga vrasja e Isa Boletinit. I lindur më 15 janar 1864 në kullën e Boletinëve, afër Mitrovicës, heroi