E FUNDIT/ Dështon sërish pretenca për Shullazin dhe ushtarët e tij
999 rezultate për

ortodokse

Kisha Ortodokse Ruse ndërpret lidhjet me Konstandinopolin Kisha Ortodokse Ruse ka ndërprerë marrëdhëniet diplomatike me Patriarkanën e Konstandinopojës, e cila ka autoritet mbi 3
Kisha ortodokse maqedonase publikon mesazhin për referendumin Kisha Ortodokse e Maqedonisë i fton qytetarët që të vendosin vetë se çfarë do të bëjnë me 30 shtator. Peshkopi i Kryepes
Flasin hoxha dhe prifti që ndajnë të njëjtin oborr (VIDEO) Një nga simbolet më të njohura në qytetin e Ferizajt është xhamia dhe kisha ortodokse. Imami dhe prifti duan që muri
Vuçiç ia tregon vendin Kishës Ortodokse Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç tha sot në Baku të Azerbajxhanit se Kisha Ortodokse Serbe (SPC) nuk ka nevojë të
Peshkopi tmerrohet se Vuçiç mund të bëjë kompromis për Kosovën Mitropoliti i Kishës Ortodokse Serbe në Mal të Zi Amfilohije, ka deklaruar se “për Kosovën vlen ajo që thotë në Psalme:
Kisha Ortodokse e Bullgarisë nuk e pranoi ftesën e Kryepeshkopatës së Ohrit Sinodi i Kishës Ortodokse Bullgare vendosi të mos pranojë ftesën e Kryepeshkopatës së Ohrit, z. Stefan për një festim të
Serbët e Malit të Zi me ndihmën e ortodoksëve kërkojnë ta godasin fort Kosovën Me “bekimin” e patriarkut Irinej, mitropolitit Amfilohije, deputetët të opozitës nga Fronti Demokratik i Malit të Zi kan
Irinejit i pëlqen “epiteti” Patrikana e Pejës për KOS-in Patriarku serb Irinej ka thënë se përkrah idenë që emrit zyrtar Kisha Ortodokse Serbe t’i shtohet “epiteti” Patrikana e
Kisha Ortodokse Serbe ndryshon emrin Emri zyrtar i Kishës Ortodokse Serbe në të ardhmen do të jetë “Kisha Ortodokse e Serbisë – Patriarkana e Pejës”. Siç
Irenej nuk ndalet së luftuari Kosovën, ky është provokimi i ulët i radhës Sipas asaj që raportojnë mediet e Beogradit, Kisha Ortodokse Serbe ka përgatitur një tjetër provokim ndaj Republikës së
Emri i Maqedonisë përplas kishat ortodokse në Athinë e Shkup Kishat ortodokse në Greqi dhe Maqedoni janë vënë përballë njëra-tjetrës sa i takon kontestit të emrit. Disa ditë më p
Kisha ortodokse kërkon të përfshihet në dialogun për Kosovën Kisha Ortodokse Serbe e konsideron se çështja e Kosovës ndodhet në fazën historike, ndërsa ajo dëshiron të jetë pjesë e
Kisha ortodokse serbe i frikësohet njohjes se pavarësisë së Kosovës Një pjesë e krerëve të Kishës Ortodokse Serbe kanë frikë se presidenti serb, Alleksandar Vuçiç, po bën gati njohjen e pa
Deklarata e priftit malazez për Kosovën çmend rrjetet sociale (VIDEO) Konflikti mes Serbisë dhe Kosovës tashmë është bërë një cështje ku ka ndërhyrë edhe Kisha Ortodokse e Malit të Zi. Ka
Urimi i kryeministrit për Krishtlindjet Ortodokse "Krishtlindjet ortodokse, i kremtofshi në paqe, me familjet Tuaja, me mirësi e begati", Kryeministri i Kosovës, Ramush
Thaçi uron komunitetin ortodoks për Krishtlindje Besimtarët ortodoksë sot në gjithë botën festojnë lindjen e Krishtit – Krishtlindjet Ortodokse. Presidenti i Kosovës
Besimtarët ortodoks festojnë sot Krishtlindjen Besimtarët ortodoks të Maqedonisë festojnë sot Krishtlindje. Në të gjitha kishat që nga mëngjesi janë duke u mbajtur lit
Zaev uron Krishtlindjet ortodokse Kryetari i Qeverisë Zoran Zaev, me rastin e festës fetare Krishtlindjes – lindjes së Krishtit, sot dërgoi letër me urim
Pelegrinët serbë anulojnë vizitën për Krishtlindjen Ortodokse në Gjakovë Një grup pelegrinësh serbë të cilët çdo vit për Krishtlindjen Ortodokse vizitojnë Kishën në Gjakovë, kanë anuluar vizitë
Zgjidhja për kishën ortodokse të Maqedonisë është vetëm përmes kishës ortodokse serbe Kërkesa e kishës maqedonase që ajo bullgare të jetë kishë amë, nuk ka asnjë bazë kanonike dhe historike dhe është dëshmi