999 rezultate për

ohrit

9 të vërteta për Shkupin: Çfarë do të sjellë konflikti i shqiptarëve dhe sllavo-maqedonasve? Nga Aleksandros Mallias 1. Marrëveshja e Ohrit e nënshkruar në gusht të vitit 2001 në mes të gjitha partive politike
Niveli në liqenin e Ohrit po rritet mbi normat e lejuar Niveli i Liqenit të Ohrit është dy centimetra mbi minimumin e lejuar, ndërsa dukshëm është ulur niveli i ujit në lumin D
Georgievski: Platforma e partive shqiptare përfaqëson anulimin e Marrëveshjes së Ohrit Ish kryeministri, Ljupço Georgievski është shprehur se platforma shqiptare përfaqëson anulimin Marrëveshjes së Ohrit.
Në Ohër shtohet numri i turistëve Numri i festave në periudhën dimërore e vazhdoi sezonin në qendrën kryesore turistike. Për tu tërhequr më shumë turistë
LSDM: OBRM-PDUKM do të japë llogari për marrëveshjet kriminale Përplasjet mes LSDM-së me OBRM-PDUKM-në vazhdojnë në nivele dhe drejtime të ndryshme. Së fundmi LSDM-ja ka akuzuar O
Temperaturat ekstreme, liqeni i Ohrit nën pushtetin e akullit (VIDEO) Temperaturat e acarta që kanë pushtuar Ballkanin dhe jo vetëm, kanë bërë që liqeni i Ohrit të pushtohet nga akulli.
Liqeni i Ohrit shndërrohet në pistë patinazhi (VIDEO) Temperaturat e ulëta kanë ngrirë një pjesë të bregut të liqenit të Ohrit në Strugë. Liqeni i ngrirë për struganët dhe tu
Basha takon Ali Ahmetin: Shqiptarët në qeverisje për të garantuar Marrëveshjen e Ohrit Kryetari i Partisë Demokratike të Shqipërisë, Lulzim Basha, ka pritur në një takim kreun e BDI-së Maqedoni, Ali Ahmetin.
Muhamed Zekiri: Pa BDI-në nuk ka qeveri “Shqiptarët në Maqedoni janë fituesit më të mëdhenj të këtyre zgjedhjeve sepse ata i thanë stop Nikolla Gruevskit. Shqip
Kriza politike paszgjedhore në Maqedoni spostohet në Shqipëri Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka thirrur në negociata krerët e katër partive shqiptare që morën deputetë në zgjed
Trofta në liqenin e Ohrit po zhduket Ohri po e humbet namin si qytet më i bukur në Maqedoni pasi i rrezikohet edhe pulla që UNESCO i kishte dorëzuar si qytet
Ramadani: BDI do të pësojë më keq se PPD-ja dhe Lubço Georgievski Analisti Ramadan Ramadani, parashikon se BDI nuk do të mbijetojë deri në pranverë, pasi sipas tij, kjo parti do ta pësoj
"Kush thotë që Maqedonia nuk funksionon si federatë?!" Kryetari i LR PDSH-së, Ziadin Sela, në një postin në profilin e tij në "Facebook", shkruan se kush mund te thote qe Maqe
Princesha serbe Jelisaveta, vizitë në Ohër Vajza e vetme e princit-guvernatorit mbretëror serb Pavle Karagjorgjeviq dhe princeshës Ollga, ka vizitur së fundmi qyte
Noton 10 orë në liqenin e Ohrit për të protestuar ndaj Qeverisë Një mësuese e gjuhës latine, Sofija Bejkovska Çaçorovska, 29 vjeçarja nga Manastiri, ka zgjedhur një tjetër mënyrë për t
UNESCO: Projektet infrastrukturore të qeverisë shkatërrojnë vlerat e Ohrit Komiteti për trashëgimi botërore pranë UNESCO-s në mbledhjen e mbajtur në Stamboll në të cilën miratoi vendimin me të ci
Maqedoni/ Plagoset me thikë një turist amerikan në Ohër Një ndërhyrje si duket i ka kushtuar shumë një turisti nga Amerika. Amerikani J. M (25) është sulmuar më thikë në qyt
LPM: Shqiptarët e Maqedonisë i kanë fituar të drejtat përmes regjistrimit të falsifikuar të popullsisë Në organizimin e Lëvizjes popullore për Maqedoninë, sot në Shtëpinë e armatës në Shkup është mbajtur një diskutim me r
27-vjeçari humb jetën në ujërat e liqenit të Ohrit Një 27 vjeçar ka humbur jetën ditën e sotme në ujërat e liqenit të Ohrit. Ngjarja e rëndë ka ndodhur sot pasdite rr
Ismet Ramadani: Qytetarët po vuajnë pasojat e moszbatimit të MO-së Në 13 gusht të 2001 në qytetin e Ohrit në Maqedoni u nënshkrua marrëveshja që i dha fund konfliktit të armatosur atje dh