999 rezultate për

oecd

As amerikanët e as japonezët, këto janë nxënësit më trë zgjuar në botë Studimi tre-vjeçar i OECD i studentëve 15-vjeçar në të gjithë botën zbuloi se katër provincat kineze – Pekin, Shanghai,
Raporti i OECD: Rritja globale ka arritur kulmin Instituti Ekonomik më i njohur në perëndim ka paralajmëruar se zgjerimi i ekonomisë globale mund të ketë arritur kulmin
Vendet që kanë studentët me rezultate më të mira Organizata për Bashkëpunim dhe Zhvillim Ekonomik, OECD, ka publikuar një listë me vendet që kanë studentët me rezultatet
Bota është ende shumë e padrejtë, dallim i madh mes të pasurve dhe të varfërve (FOTO LAJM) Organizata për Bashkëpunim Ekonomik dhe Zhvillim (OECD) ka thënë se dallimi mes të pasurve dhe të varfërve sot në botë ë
Organizata OECD shtyn procesin e pranimit të Rusisë Ndëshkimi i Rusisë për intervenimin ushtarak në Krime përveç sanksioneve të Bashkimit Evropian, vjen edhe nga organizata
Ja 16 vendet ku njerëzit punojnë më tepër (FOTO-LAJM) Në disa vende, punonjësit kalojnë më shumë orë në punë, por paguhen më pak. Në disa vende të tjera, punohet mesatarisht
OCED: Kina, ekonomia numër 1 Pavarësisht problemit të korrupsionit mes liderëve kryesore, Kina mund të bëhet shumë shpejt ekonomia më e madhe në botë
Vendi më i lumtur në botë, Australia Sipas një studimi të ri për nivelin e "lumturisë" në botë, të bërë nga Organizata për Bashkëpunim dhe Zhvillim Ekonomik,
Përse vazhdon të rritet pabarazia? “Qëndrojmë të ndarë – Përse vazhdon të rritet pabarazia?” – kështu e quan OECD-ja studimin e fundit mbi shpërndarjen e t