999 rezultate për

nxenesve

Pakësimi i nxënësve, më pak mjete shkollore u importuan në vitin 2018 (FOTO LAJM) Importet e mjeteve shkollore shënuar për të dytin radhazi rënie, duke u pakësuar me gati 13%. Gjatë 2018-s u importuan r
Shqipëria po "shkrin": Në 8 vitet e fundit, numri total i nxënësve ra me 27% Tkurrja e popullsisë është duke e ndikuar drejtpërsëdrejti edhe sektorin e arsimit në vend. Çdo vit, numri i nxënësve në
U futi kokat në kuti që mos kopjonin njëri-tjetrin, mësuesi e pëson keq Një mësues mund ta ketë futur veten e tij në telashe pasi i ka detyruar nxënësit e klasës së tij që të praktikojnë një m
U ndërtua me paratë e shtetit, shkolla e braktisur nga shteti në shërbim të fondacionit të Erdoganit Bardha Nërgjoni-BIRN Investimi prej 1.3 milionë eurosh i qeverisë shqiptare për një shkollë të re në Bradashesh,
Aksident mes autobusit të nxënësve së shkollës Orikumi dhe një automjeti, një i plagosor Një aksident ka ndodhur pak më parë në Orikum të Vlorës, ku një autobus është përplasur me një makinë tip “Fiat”. Nga
LIGJI/ Ndalohet hyrja e nxënësve të pashoqëruar në bare “Ligji për ndalimin e tregtimit të alkoolit do të ketë sanksione të rënda te të gjitha lokalet që do të lejojnë të hyjnë
Kampionat Botëror në dije në shkollën e mesme "Jahja Kemal" Kupa Botërore e Dijes (WSC) edhe këtë vit raundi lokal dotë zhvillohet në ShMP Jahja Kemal E themeluar në vitin 2007,
Për inat të koleges, edukatorja merr një vendim të rëndë ndaj fëmijëve Të paktën 23 fëmijë në një kopsht në Kinën qendrore kanë përfunduar në spital pasi u helmuan nga edukatorja e tyre. T
"Rama u merr nxënësve karriget për takime partiake" Deputeti i Partisë Demokratike ende në detyrë, Bardh Spahia ka bërë një denoncim në Facebook se Rama u merr nxënësve kar
"7 MARSI/ 250 shkolla u boshatisën për shkak të emigrimit" Në ditën e festës së mësuesit ish-deputetja e Partisë Demokratik Dhurata Çupi ka zgjdhur të bëjë një pasqyrim të situatë
"Mesazhi trondites i nje gjimnazisteje, mbyllet shkolla nga morrat" Përmes një postimi në Facebook, ish-kryeministri Sali Berisha, ka shkrua se një shkollë në Kavajë është mbyllur si pasoj
Nxënësit kosovarë mësojnë rrugën e lehtë për të studiuar në BE dhe SHBA (FOTO LAJM) Dy agjensitë e njohura botërore LEA Education dhe Study Care që njihen pvrndihmën ndaj studentëve që ëndërrojnë të studi
Këshilli i Nxënësve reagon për grevën, a i mbështesin mësuesit? Këshilli i Nxënësve të Kosovës ka reaguar ndaj grevës së organizuar nga Sindikata e Bashkuar e Arsimit Shkencës dhe Tekn
Ambasada e SHBA njoftim gjithë nxënësve: Keni afat deri nesër Ambasada e SHBA në Tiranë , ditën e sotme ka bërë një njoftim mjaftë të rëndësishëm për nxënësit shqiptar që dëshirojnë
Sakrifica e këtyre nxënësve për shkollën është e admirueshme (VIDEO) Fëmijët e vegjël në rrethin e Assam, Biswanath rrezikojnë jetën e tyre çdo ditë për të shkuar në shkollë. Në një vide
U shiste drogë nxënësve të shkollës 9-vjeçare, arrestohet i riu në Tiranë Policia e Shtetit ka vënë në pranga një të ri dhe tjetër po hetohet i lirë pasi janë kapur duke shpërndarë drogë në afër
Këtë vit 23 mijë fëmijë më pak në shkolla, shqiptarët po emigrojnë Numri i fëmijeve që mësojnë në ciklin 9- vjecar po pëson ulje të frikshme nga viti në vit, si pasojë e rënies së numrit
Shqipëria po tkurret frikshëm: S'ka nxënës, mbyllen 14 shkolla në Fier Shqipëria po tkurret çdo ditë e më shumë. Si pasojë e emigrimit të fëmijëve jashtë shtetit është reduktuar numri i nxën
Veliaj: “Shkolla ‘Kosova’, më e bukura në Shqipëri; i kthyem nxënësve një hapësirë që donin ta bënin pallat” Nga administrata e shkuar në Bashkinë e Tiranës trualli i shkollës 9-vjeçare “Kosova” ishte përcaktuar të bëhej pallat.
Shoferët kanadezë çudisin botën, a munden edhe shqiptarët të jenë si ta (VIDEO) Kanadaja cilësohet si një shtet me stereotipa pozitivë pothuajse në çdo aspekt. Edhe kjo video paraqet sadopak këtë g