999 rezultate për

marreveshjes

Nacionalistët grekë bëjnë trazira në protestën kundër marrëveshjes së Prespës Incidente kanë ndodhur para Kuvendit të Greqisë në protestën e organizuar kundër Marrëveshjes së Prespës. Grupi i per
Nacionaistët grekë nisin kërcënimet ndaj deputetëve që mbështesin marrëveshjen Në prag të ratifikimit të marrëveshjes së Prespës në Kuvendin e Greqisë, atmosfera në Greqi është e nxehtë. Kërcënime
SHBA: Presim që edhe Greqia të zbatojë marrëveshjen për emrin Maqedonia është aleat i rëndësishëm i SHBA-së dhe kjo administratë vazhdon të mbështesë hyrjen e vendit në NATO dhe impl
Maqedonia pret nga Greqia që të ratifikojë marrëveshjen Qeveria e Republikës së Maqedonisë është e përkushtuar në qëllimin e saj për anëtarësim në NATO dhe në BE dhe pret që k
Lëvizje e papritur: Britania mund të mbetet në BE Kryeministrja e Britanisë së Madhe, Theresa May, ka paralajmëruar se dalja e vendit të saj nga Bashkimi Evropian mund të
Cipras qetëson Maqedoninë: Nuk tërhiqemi Vendosmëri që të shkojë deri në fund Marrëveshja e Prespës shprehu kryeministri i Greqisë, Aleksis Cipras, duke porositu
Lëvizjet pro-ruse po pengojnë kalimin e marrëveshjes të Prespës Përpara Kuvendit të Maqedonisë paralelisht derisa pritet që të fillojë seanca për votimin e ndryshimeve kushtetuese, vaz
Në 10 janar përfundon gjithçka dhe nis një epokë e re Zbatimi i Marrëveshjes së Prespës për cësthjen e emrit të Maqedonisë mund të finalizohet më herët nga afati i paralajmër
Marrëveshja e Prespës mund të finalizohet më shpejt se parashikimet Zbatimi i Marrëveshjes së Prespës të Maqedonisë mund të finalizohet më herët nga afati i paralajmëruar nga autoritetet.
Erdhi fundi i procedurave për marrëveshjen historike të Prespës Në NATO presin që deri më 15 shkurt në të dy vendet të përfundojnë të gjitha procedurat për Marrëveshjen e Prespës. Parl
Ivanov në fjalimin e fundit nxjerr vrer ndaj Marrëveshjes me Greqinë Presidenti maqedonas Gjorge Ivanov, sot në fjalimin vjetor tradicional para deputetëve në Kuvendin e Maqedonisë, kërkoi
Kisha greke kundër Marrëveshjes së Prespës, 12 mitropolitë nënshkruajnë letrën Kur pritej që gjërat të shkonin para me nënshkrimin e Marrëveshjes së Prespës, çdo gjë ka ngecur në Greqi. Kisha si
Presidenti Thaçi: Drejt finalizimit të marrëveshjes me Serbinë Presidenti Hashim Thaçi gjatë një intervistë për ‘Zërin e Amerikës’ deklaroi se Kosova është drejt finalizimit të marrëv
BE e rreptë me Kosovën, kërkon të heqë taksën ndaj Serbisë Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, ka kërkuar nga Qeveria e Kosovës që menjëherë të hiqet t
Pas marrëveshjes me Serbinë, Kosova do të quhet Shqipëria e Veriut Koment nga Ervin Shkulaku Mos u habisni tani që kanë filluar të dalin teoritë se çfarë përmban marrëveshja Kos
Thaçi sërish flet për takimin e mbrëmshëm me Vuçiçin Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi i cili po qëndron në Paris të Francës ka marr pjesë në promovimin e librit të ri kush
Presidenti Ivanov hetohet nga prokuroria Prokuroria Publike Themelore do të hetojë presidentin maqedonas Gjorge Ivanov për shkelje të Kushtetutës. PTHP njofto
Zgjidhja e marrëveshjes do të përfundojë në mars Deri në mars të vitit të ardhshëm, nëse përfundohet procesi i rishikimt të kushtetutës, marrëveshja e Prespës do të vijë
Zbardhet takimi i Ahmetit me Palmer Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti ka takuar sot në Shkup zëvendësndihmës sekretarin e shtetit ame
Mesazhi i Mogherinit dhe Hahn pas votimit historik Përfaqësuesja e Lartë e BE-së për Politikë të Jashtme dhe Fqinjësi të Mirë, Federika Mogerini dhe eurokomesari për Zgjer