999 rezultate për

lashtĂ

Fosilet e jashtëzakonshme zbulojnë se si insektet e lashta përdornin ngjyrën për tu maskuar Ngjyrat e ndritshme mund të përdoren si kamuflazh, ose për të ndihmuar në mirëmbajtjen e temperaturave të trupit. Një
Pse roza është ngjyra më e vjetër në botë? Kurrë nuk ndalet së pushtuari botën! Gjithmonë aktuale, kurrë banale. E megjithatë roza është ngjyra më e vjetër në botë
Gjendet qypi plot me florinj, monedha të lashta romake (FOTO LAJM) Arkeologët po studiojnë një qyp me monedha të lashta romake, të gjetur në rrënojat e një teatri të vjetër në veri të Ita
Zbulohet xhamia në shkretëtirë, një nga më të lashtat në botë Arkeologët kanë zbuluar në shkretëtirën e Negev, Izrael një xhami që mendohet se është më e lashta në botë. Xhamia, e
Këto të fshehta të lashta, i dinë vetëm 2 persona në botë Në ditët e sotme, me shpejtësinë e internetit apo mënyrat e tjera të komunikimit, sekretet janë bërë të vështira për tu
Njihuni me tunelet e lashta që të çojnë nga Skocia në Turqi (FOTO&VIDEO) Ka mijëra tunele të nëndheshme në të gjithë Evropën, që shtrihen nga Skocia e deri në Mesdhe. Ky rrjet 12000-vjeçar masi
Shkatërrimi i Palmiras nga ISIS, ja çfarë ka mbetur nga monumentet e lashta (VIDEO) Ministria ruse e Mbrojtjes ka publikuar një video e cila paraqet shkatërrimin e monumenteve të lashta të Palmiras nga mi
Kapet banda e arkeologëve, trafikonin objekte të lashta të Apolonisë Policia e Shtetit ka finalizuar me sukses operacionin e koduar si “Apollonia” ku pas disa muajsh hetimesh janë arrestuar
Ndërtesat më të lashta në botë (FOTO LAJM) Lashtësia ka lënë pas vepra të mrekullueshme arkitekturore të saj, të cilat dhe sot e kësaj dite gjenerojnë kulturë tek
Zbulohen në Bosnje piramidat Ilire, më të lashta se piramidat e Egjiptit Në Bosnje janë zbuluar disa piramida të cilat mendohen se janë piramidat më të vjetra në botë. Sipas historianëve kët
Arkeologët gjejnë rrënojat e një kështjelle në ujërat e Vlorës Një ekip i udhëhequr nga arkeologë të Universitetit të Southamptoin, kanë gjetur rrënojat e pazbuluara të një kështjelle
Ky është qyteti më i lashtë në botë (FOTO LAJM) Shpikjet e ndryshme teknologjike kanë bërë që kohët e fundit të zbulohen dhe dhe disa qytete mesjetare të mbuluara nga x
Mema: Ohri, një ndër qytetet më të lashta shqiptare, reagojnë maqedonasit Dokumentari i gazetarit të njohur shqiptar Marin Mema për qytetin e lashtë ilir të Ohrit ka nxitur reagime tek maqedonas
Prizreni, një ndër qytetet më të lashta të Evropës juglindore (VIDEO) Qyteti i Prizrenit, i cili gjendet në pjesën jugperëndimore të Kosovës, në bazë të të dhënave arkeologjike, është një nd
Gjenden mbetjet e 22 anijeve të lashta në Greqi (FOTO LAJM) Një grup i arkeologëve nënujor nga Greqia dhe Amerika, kanë arritur që të zbulojnë në arkipelagun Fourni në Greqi, mbetj
Moda në fiset e lashta (FOTO LAJM) Tribu të ndryshme nëpër botë kanë një traditë të veçantë si në veshje ashtu dhe në sjellje. Gjithmone janë të veçantë dh
Zbulohen 17 piramida dhe 1.000 varre të lashta në Egjipt (FOTO LAJM) Studiuesit kanë njoftuar se përmes imazheve të satelitëve kanë mundur të zbulojnë edhe 17 piramida të panjohura deri më
Ja cilat janë 20 qytetet më të lashta në botë (FOTO-LAJM) Edhe pse kanë kaluar me qindra vite disa qytete antike vijojnë ta ruajnë e arkitekturën dhe vazhdojnë të tërheqin me mil
Zbulohen dy qytete të lashta në Meksikë (FOTO-LAJM) Arkeologët zbulojnë dy qytete të reja maja në xhunglën Yucatan në Meksikë. Zbulimi i dy vendbanimeve historike të quajtu
Ja disa simbole të lashta të Dardanisë Studiuesi Gjon Keka ka botuar një libër me titull ,"Theatrum genealogicum.- ,Hieronymus Henninges ,1598”. Ky libër pë